Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Tyran z Karlovarska se dostal na svobodu protizákonně, uvedl Nejvyšší soud

Všechno špatně. Tak ohodnotil Nejvyšší soud (NS) práci senátu okresního soudu v Karlových Varech, který v únoru přerušil výkon trestu 35letému Jindřichu Schmiedovi potrestanému šesti lety vězení za mučení mladého muže. Mučitele soud propustil z vězení kvůli zdravotním problémům. Ani nyní ovšem Schmied za mříže urychleně putovat nemusí. Ačkoli byl v jeho případě porušen zákon, rozhodnutí NS je pouze tzv. akademické.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Tyran z Karlovarska se dostal na svobodu protizákonně, uvedl Nejvyšší soud

Schmied na začátku letošního roku požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů kvůli akutnímu zánětu slinivky břišní. K zasedání karlovarského soudu dodal odborné lékařské vyjádření, z něhož plynulo, že jej čeká odstranění žlučníku s podezřením na zhoubné onemocnění.

Proti tomu stálo vyjádření vězeňských lékařů z nemocnice v Ruzyni, podle nichž může muž dál pobývat za mřížemi.

Soud si vyžádal stanovisko vězeňské služby, jestli je v jejích silách se o muže postarat, ale o přerušení trestu nakonec rozhodl bez tohoto dokumentu. Až o den později dostal zprávu, že ve věznici by péči měli o Schmieda zvládnout.

Proti rozhodnutí soudu podala stížnost pro porušení zákona v neprospěch Schmieda ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Upozornila, že podle ní rozhodoval věcně nepříslušný soud, který navíc rozhodoval ve veřejném zasedání místo neveřejného rozhodnutí předsedy senátu, k tomu přidala i to, že soud rozhodl předčasně, protože nepočkal na zprávu vězeňské služby.

„Došlo k zásadnímu pochybení. Tento soud neměl vůbec rozhodovat, a když už tak učinili, udělal to jen velmi povrchně,“ souhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství. A senát NS se soudcem zpravodajem Radkem Doleželem dal stížnosti za pravdu.

„Rozhodovat měl krajský soud v Plzni, o přerušení výkonu trestu rozhoduje předseda senátu bez nařízeného jednání, a ne senát ve veřejném zasedání. Je třeba přisvědčit i předčasnosti rozhodnutí. Soud měl k dispozici dvě zprávy, které byly v rozporu. Nebylo možné, aby si soud na základě rozporných vyjádření udělal jasno a bez pochybností rozhodl,“ prohlásil Doležel.

Šéf kolotočářského klanu Jindřich Schmied je jediným ze čtveřice obžalovaných, který je ve vazbě.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Schmied patří do rodinného klanu, který objížděl poutě s atrakcemi a stánky. Odsouzen byl za událost z října 2014, která se stala v rodinném domě v Sadově na Karlovarsku. Tehdy tam za jeho otcem Jindřichem Schmiedem starším přijel čtyřiadvacetiletý muž a dostal se s ním do konfliktu.

Schmied si přivolal tříčlennou posilu - svého syna a Jaroslava Kleina s Miroslavem Mertou. Ti mladíka odvlekli do dílny, svázali mu nohy a ruce a pověsili ho za nohy hlavou dolů na zvedák motorů. Takto visel několik hodin. Přitom do něj mlátili a vzduchovkou ho střelili do hrudníku.

„Těžce zraněného poškozeného, který byl celý špinavý od krve a výkalů, pak obžalovaní převlékli a odvedli do místnosti v domě. Tam ho připoutali rukou k topení. Nosili mu vodu a chléb. V doprovodu mohl jen na toaletu, po pěti dnech se mu podařilo dostat z pout, utekl přes pole k čerpací stanici, kde požádal obsluhu o zavolání pomoci,“ uvedla před soudem žalobkyně Václava Brýdová.

Za těžké ublížení na zdraví a zbavení osobní svobody dostal nejvyšší trest 7,5 roku Jindřich Schmied starší, jeho syna stejně jako Mertu poslal soud do vězení na šest let a Klein si odpykává za mřížemi 5,5 roku. Jako jediný do vězení dobrovolně nenastoupil právě Jindřich Schmied mladší, vypátrali ho až policisté, tzv. lovci lebek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků