Hlavní obsah
 

Střelec v Ostravě měl výcvikovou zbraň, zasekávala se. Obětí mohlo být více

Vrah Ctirad Vitásek, který loni 10. prosince postřílel sedm pacientů v čekárně v ostravské fakultní nemocnici a další dva zranil, ke svému zločinu nepoužil plnohodnotnou zbraň, ale takzvaný řez zbraně, který se používá například k výukovým účelům. Řez byl dodatečně upraven tak, aby jím bylo možné střílet. Policie také uvedla, že při střelbě se pachateli zbraň zasekávala. Pokud by se to nestalo, bylo by obětí nejspíš více.

 
Střelec v Ostravě měl výcvikovou zbraň, zasekávala se. Obětí mohlo být více

Informace k použité vražedné zbrani policie zveřejnila v úterý. „Ve věci bylo vyslechnuto několik desítek svědků, kteří byli do události nějakým způsobem zataženi. Svědci, kteří byli přímo na místě, potvrzují, že zbraň nebyla plně funkční a zasekávala se,“ řekl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Expertíza zbraně následně podle něj ukázala, že byla vyrobena z takzvaného řezu. Původně tedy nešlo o funkční zbraň, ale předmět, který vyrábějí v podstatě všechny zbrojovky a který obsahuje otvory, jimiž jde do zbraně vidět. „Byl to řez zbraně pro výukové účely a přednášky, který původně nebyl funkční,“ doplnil Kužel.

Jak dodal náměstek ředitele Radim Wita, řez vyrobila před asi třiceti lety Česká zbrojovka. Policie nyní zjišťuje, jak se pachatel ke zbrani dostal a zda ji koupil již upravenou, anebo si ji upravil nebo nechal upravit sám. „Ta úprava byla provedena velmi sofistikovaně. I odborník ze zbrojovky se podivoval, o jaké úpravy šlo,“ dodal Wita.

Motiv střelby policie zatím nezná. V úvahu stále přichází jeho zdravotní stav, ať už psychický, nebo somatický, ale i zkrat vlivem nějakých osobních problémů. Otázky ohledně motivu policie komentovat zatím nechce. „Spekulací bylo dost, počkejme si na seriózní výsledek šetření,“ dodal Kužel.

Muž podezřelý ze střelby v nemocnici.

Foto: Policie ČR

Dvaačtyřicetiletý Vitásek z Opavska střílel v prosinci v Ostravě v čekárně jedné z ambulancí polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Připravil o život sedm lidí, další dva zranil. Policie vraha během několika hodin vypátrala, před jejím zásahem ale spáchal sebevraždu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků