Hlavní obsah
Hasiči museli vynášet tlakové lahve Foto: HZS Karlovarského kraje

Hasiči hlásí tři stovky nakažených, nejhůře je na tom Plzeňsko a Zlínsko

Covid-19 zasahuje také do provozu hasičského záchranného sboru v České republice. Aktuálně hasiči evidují 282 pozitivních příslušníků. V mnoha případech jsou připraveni pomoci dobrovolné jednotky.

Hasiči museli vynášet tlakové lahve Foto: HZS Karlovarského kraje
Hasiči hlásí tři stovky nakažených, nejhůře je na tom Plzeňsko a Zlínsko

„Kromě nakažených máme také 264 hasičů v karanténě. Nejpostiženější jsou, co do celkového počtu, HZS Plzeňského a Zlínského kraje,“ řekla Novinkám mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Nicole Studená.

Například v Praze je 19 pozitivních hasičů, dalších 23 je v karanténě a v preventivní izolaci je 70 příslušníků. Jejich mluvčí Martin Kavka uvedl, že služby slouží v minimálních stavech a v některých směnách chybějící lidi nahradili hasiči z rezervy. Praha má celkem přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru.

Na minimálních stavech podle Studené je ještě Jihočeský a Plzeňský kraj, kde tak pracují již tři týdny. „Minimální početní stavy jsou dány zákonem tak, abychom i v tomto počtu příslušníků zvládali plnit veškeré činnosti, které nám ze zákona plynou,“ konstatovala Studená.

Opatření mají podle ní vliv na organizační, technické a finanční zabezpečení. Bezpečí občanů ale ohroženo není. Na pomoc profesionálním hasičům jsou povoláváni dobrovolní hasiči, kteří jsou součástí systému Integrovaného záchranného systému.

„Nikdy to ale není tak, že by dobrovolní hasiči sloužili místo profesionálních hasičů. V této nelehké době jsou však rozhodně naší velkou oporou a patří jim náš velký dík,“ uvedla Studená.

V Praze jsou podle Kavky každý den vyčleněny čtyři jednotky dobrovolných hasičů, které ze svých zbrojnic vyjedou do dvou minut. „Buďte obezřetní a nezvyšujte počet mimořádných událostí. Pomozte nám celou situaci zvládnout. Díky,“ požádal Kavka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků