Hlavní obsah
 

Dobře věděl, co dělá, řekly znalkyně o mladíkovi obžalovaném z vraždy spolužačky

Nešlo o útok vyšinutého člověka, který je duševně nemocný a nedokáže se ovládat. Naopak. Dobře věděl, co dělá, a byl si vědom protiprávnosti svého jednání. Tak se ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni vyjádřily znalkyně k 18letému Danielu Miarkovi, který podle obžaloby letos v květnu ve Zdemyslicích na Plzeňsku brutálně ubodal svoji stejně starou spolužačku. Motivem podle jeho slov byla neopětovaná láska.

 
Dobře věděl, co dělá, řekly znalkyně o mladíkovi obžalovaném z vraždy spolužačky

„Násilné jednání obžalovaného nebylo chorobně motivováno. Je zcela duševně zdravý a ví, co dělá. Dobře si uvědomuje následky protiprávního jednání,“ potvrdila psychiatrička Gabriela Leblová. Podle psycholožky Jindřišky Záhorské se jedná o osobnost impulsivní, vztahovačnou, egocentrickou a se sklony k dramatizaci. „Šance na jeho nápravu je mírně zhoršená,“ dodala Záhorská.

Mladík před soudem přiznal, že Terezu chtěl zabít. „Rozhodl jsem se týden před činem. Vedla mě k tomu zpráva od kamarádky, že si (Tereza) našla přítele. Pro jistotu jsem si doma vzal dva nože, kdybych náhodou jeden ztratil. Odjel jsem do bydliště Terezy a tam ji zavraždil,“ uvedl před soudem Miarko.

Podle svých slov byl do dívky zamilovaný. „Myslel jsem na ni každý den. Byli jsme přátelé a trávili spolu hodně času. Doufal jsem v něco víc než přátelství. Ona vztah nechtěla, odmítla mě a přestala se mnou komunikovat. Těžce jsem to nesl,“ dodal.

Daniel Miarko u soudu

Foto: Patrik Biskup, Právo

Když v kritický den vstoupil k Tereze do domu, byla právě na záchodě. „Jakmile vyšla ven, začala na mě křičet, ať jdu pryč. Jen jsem stál a mlčel. Když se otočila, chytil jsem ji za krk do kravaty, strhl na zem a ubodal. Zasadil jsem jí asi čtyři rány nožem do hrudníku. Z šoku jsem utekl z domu, aniž bych se přesvědčil, jestli Tereza žije. Napsal jsem rodičům a dalším kamarádům, co jsem udělal,“ uvedl obžalovaný s tím, že asi po půlhodině přijela jeho matka a odvezla ho zpátky na místo činu.

Je introvert

„Při pitvě jsme zjistili čtyři bodné rány do hrudníku. Tři z nich probodly srdce a byly smrtící. Zemřelá dívka měla dále dvě řezné a bodné rány na krku,“ uvedla soudní znalkyně Helena Kvapilová. Podle ní šlo o útok velkou silou, o čemž svědčí i probodnutá hrudní kost.

„Smrt nastala rychle, maximálně do sedmi minut po útoku,“ doplnila Kvapilová. Upozornila také na to, že se oběť patrně snažila bránit. „Svědčí o tom zranění na její ruce,“ dodala patoložka.

Matka obžalovaného mladíka před soudem uvedla, že se její syn pokusil kvůli Tereze o sebevraždu. „Bylo to loni v listopadu. Snědl jed na krysy a pak se vydal k řece do Zdemyslic, kde se scházel s Terezou. Tam chtěl umřít. Dojela jsem pro něj a odvezla ho do nemocnice na psychiatrii,“ pokračovala matka.

Podle jejích slov psychologické vyšetření ukázalo, že Dan je introvert, který v sobě všechno intenzivně prožívá. Podstoupil proto psychoterapii a přestoupil na jinou školu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků