Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman by podpořil drastická opatření proti koronaviru

Podle prezidenta Miloše Zemana je nouzový stav potřeba, aby soudy následně některá opatření ministerstva zdravotnictví neposoudily jako protizákonná. Řekl to v nedělním pořadu Partie v televizi Prima.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman by podpořil drastická opatření proti koronaviru

Prezident by podle svých slov podpořil "drastická opatření", protože je potřeba ochránit životy občanů. Nebyl by ani proti případné karanténě Prahy. Sám před několika měsíci ministru vnitra a šéfovi Ústředního krizového štábu Janu Hamáčkovi navrhoval uzavření Karviné, která v té době byla brána kvůli masivnímu šíření koronaviru v dolech jako největší české ohnisko.

Zeman dále uvedl, že vláda hnutí ANO a ČSSD udělala chybu, když v letních měsících neobnovila povinnost nošení roušek. Byl proti tomu ale podle něj velký odpor veřejnosti i některých epidemiologů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj posléze přiznal chybu. Před zhruba dvěma týdny předseda vlády v televizním projevu k občanům uvedl, že v létě udělal chybu, když se nechal ukolébat jarním vítězstvím a atmosférou ve společnosti a vláda polevila v opatřeních proti šíření koronaviru.

"Byl tady návrh na zavedení roušek v průběhu letních měsíců. Proti tomu byl šílený odpor veřejnosti, to si musíme připustit a Musíme také vědět, že politici reagují na nálady veřejnosti. To je dokonce součást jejich profese," poznamenal Zeman.

"Chyba, kterou premiér poctivě přiznal, že se ta omezující opatření neobnovila a to uvolnění, které je lidsky zcela pochopitelné a příjemné, se protáhlo i do doby, kdy koronavirus už nastoupil na plné pecky," dodal.

Babiš je podle hlavy státu ale silný a úspěšný lídr, který před koronavirovou epidemií zlepšil ekonomickou situaci v Česku a poradil si také s první vlnou koronaviru. Plně také Zeman důvěřuje novému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). "Doufám, že tak jako nezklamal při boji s první vlnou, nezklame ani tentokrát," řekl.

Zemana více než rostoucí počet nakažených trápí, že se podle něj poprvé dal do pohybu i trend počtu zemřelých s onemocněním covid-19. "V tomto případě už jsou zapotřebí velmi brizantní opatření, protože není nic cennějšího než lidský život," poznamenala hlava státu.

Městský soud v Praze v dubnu zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která kvůli koronavirové pandemii omezila volný pohyb a maloobchod. Prohlásil je za nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. V Česku bude nouzový stav platit od pondělí.

S koronavirem v Česku dosud zemřelo 711 lidí. Od pondělí budou na dva týdny platit nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků