Hlavní obsah
 

Wuchanské tržiště, kde nákaza začala, skryli za zástěnou. Jeho osud je nejspíš zpečetěn

Tržiště v čínském městě Wu-chan, odkud se rozšířila nákaza koronavirem do celého světa, se nyní tiše skrývá za úhledně vypadající modro-bílou zástěnou. Stále jsou tu ale jasné stopy toho, že se uvnitř tržiště Chua-nan skrývalo něco nebezpečného: policejní páska, červené zátarasy a dělníci v ochranných oblecích, napsala agentura AFP.

 
Wuchanské tržiště, kde nákaza začala, skryli za zástěnou. Jeho osud je nejspíš zpečetěn

Čínské úřady pro kontrolu nemocí po propuknutí nákazy identifikovaly divoká zvířata prodávaná na tomto tržišti jako zdroj pandemie nemoci Covid-19, která už si na celém světě vyžádala téměř 70 tisíc obětí a otřásla globální ekonomikou.

Ceník jednoho z prodavačů tohoto rozlehlého komplexu, který v lednu koloval po čínském internetu, obsahoval pestrou směsici exotických zvířat včetně cibetek, krys, hadů a kriticky ohrožených velemloků, a dokonce i živá vlčí mláďata.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Koronavirus v Číně

Video: AP

Podobná tržiště jsou podle ochránců přírody poslední zastávkou brutálního obchodu s volně žijícími zvířaty, který z velké části pohání čínská konzumace. Vyplňují poptávku po divokých zvířatech coby exotických položkách na jídelníčku, anebo k využití v tradiční medicíně - kde ovšem jejich účinnost věda nepotvrdila.

Trh ve Wu-chanu za modro-bílou zástěnou.

Foto: Profimedia.cz

V lednu byl wuchanský trh uzavřen a dezinfikován poté, co se nákaza začala šířit. Nyní mohou dovnitř jen zaměstnanci dezinfekční firmy. Dlouhé, červené plakáty natažené na provizorní zástěně vyzývají kolemjdoucí, aby odvedli svůj díl v boji proti viru a dodržovali vládní nařízení.

Ve Wu-chanu se blíží konec karantény.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

Stejně jako zmizelo samotné tržiště za modro-bílou zástěnou a černými vnitřními závěsy, postupně zmizely také zmínky o tomto místě z vládních projevů i zpráv oficiálních sdělovacích prostředků. A někteří čínští oficiální činitelé začali prosazovat verzi, podle níž se virus nemusel rozšířit právě z tohoto tržiště - ale neposkytli pro to žádné důkazy.

Po více než dvouměsíční uzávěře města Wu-chan a provincie Chu-pej se tu život po maličkých krůčcích začíná vracet zpátky do normálu. Hraniční kontroly se uvolňují a obyvatelé, kteří uvázli mimo provincii, se začali vracet zpátky. Přístup získávají také zahraniční novináři.

Ale osud tržiště je zřejmě zpečetěný. Po celé týdny dělníci pečlivě dezinfikovali všechny prostory, pak vystěhovali veškeré zboží a vybavení, a následovalo další kolo dezinfikování celého místa. Podle státních médií bude tržiště trvale uzavřeno, i když ještě nebyly zveřejněny žádné plány na jeho demolici.

Čína nicméně zveřejnila plány na „úplný zákaz” prodeje volně žijících zvířat, který tu vzkvétal. Není jasné, co si místní obyvatelé myslí o tržišti, které tu zůstává mezi vysokými, moderními obytnými bloky. Okolní ulice byly v pondělí vylidněné, protože v celém městě stále platí omezení dopravy a pohybu obyvatel.

Ale jeden z městských činitelů, který si nepřál být jmenován, smetl potenciálně toxickou konotaci tržiště ze stolu. „Nemyslím si, že se místní lidé bojí, když musí kolem toho tržiště projít,” řekl AFP.

Lidé ve Wu-chanu vyrazili do ulic.

Foto: Aly Song, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků