Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters

WHO zastavila klinické testy léku, který proti covidu preventivně užívá Trump

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí večer „z bezpečnostních důvodů“ zastavila klinické testování hydroxychlorochinu proti nemoci covid-19, uvedla agentura Reuters. Antimalarikum přitom užívá jako prevenci proti nákaze novým typem koronaviru americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters
WHO zastavila klinické testy léku, který proti covidu preventivně užívá Trump

„Experti nyní kontrolují data z klinických testů. Do té doby je testování hydroxychlorochinu zastaveno,“ řekl prezident WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO už dříve nedoporučovala běžně užívat hydroxychlorochin jako prevenci v boji proti novému typu koronaviru. Americký prezident Donald Trump přesto před týdnem uvedl, že antimalarikum už přes týden pravidelně užívá.

Trump řekl, že lék je účinný, protože na něj dostává „hodně pozitivních telefonátů“, a sám si ho vyžádal od hlavního lékaře Bílého domu. Podle lékařů však může antimalarikum být nebezpečné zejména pro jedince, kteří mají problémy se srdcem.

Od začátku pandemie se vztahy mezi WHO a Spojenými státy vyostřují. Trumpova administrativa tvrdí, že organizace neudělala v boji proti šíření koronaviru dost, a pohrozil, že USA přestanou WHO dotovat. Téměř čtvrtinu rozpočtu organizace přitom tvoří právě příspěvek od Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků