Hlavní obsah
Ředitelka společnosti Respilon Jana Zimová s novou ústenkou na obličeji Foto: Miroslav Homola, Právo

Výrobu kladiva na koronavirus zpozdily celní byrokratické postupy

Jako „české kladivo na koronavirus“ označila brněnská firma Respilon dvě nově vyvinuté masky z nanovláken. Ústenky a respirátory jsou obohacené akcelerovanou mědí, která podle výrobců dokáže hubit viry, a masky se dají používat opakovaně až do doby celkového použití 24 hodin.

Ředitelka společnosti Respilon Jana Zimová s novou ústenkou na obličeji Foto: Miroslav Homola, Právo
Výrobu kladiva na koronavirus zpozdily celní byrokratické postupy

Výroba ústenek a respirátorů měla začít naplno a do ČR se měly dovážet koncem března. Rozjezd však opozdily podle ředitelky Respilonu Jany Zimové celní průtahy v Rakousku o zhruba 14 dnů.

Od poloviny dubna začne brněnská společnost v turecké provozovně naplno vyrábět s kapacitou 50 000 (ústenky) a 35 000 (respirátory) denně. Patentované ústenky je možné nosit opakovaně a jejich revoluční předností je, že viry zachytávají, ale i ničí.

„Bohužel se plánovaný rozjezd o zhruba dva týdny opozdí. Je to způsobeno situací, při níž jsme přišli o 900 kusů ústenek na letišti ve Vídni. Ústenky v celkovém počtu tisíce kusů jsme přepravovali z Turecka do ČR, abychom je mohli nechat podrobit potřebným testům a získat tak certifikát CE nutný pro prodej na trhu. A právě skutečnost, že převážené ústenky tento certifikát ještě neměly, byla důvodem jejich zabavení,” řekla Zimová.

Vysvětlování podle ní bylo marné, celníci však postupovali podle regulí.

„Nechali nám jen 100 výrobků pro vlastní potřebu, což je množství, které na testy k nutné certifikaci nestačí. Další potřebné ústenky a respirátory tedy už dopravujeme s pomocí naší vlády i tureckého prezidenta speciálním kurýrem,” dodala s tím, že například přes Německo není možné tyto výrobky v současnosti vozit vůbec. Byly by zabaveny.

Ústenky je možné nosit až 24 hodin v kuse, je možné je však sundávat a znovu nasazovat a dobu nošení sčítat, bez ztráty účinnosti, která je u těchto výrobků s nanovláknem s použitím mědi vyjádřená hodnotou 99,9 procenta.

„Cena ústenky bude na českém trhu 200 korun a cena respirátoru 315 korun, přičemž ústenky budou dodávány v balení po deseti kusech a respirátory po pěti,“ doplnila Zimová. Jak doplnila, především respirátory byly vyvinuty tak, aby je mohly používat především záchranné složky. „Mají před ústy větší prostor, dá se s nimi lépe komunikovat, nezamlžují nositelům brýle a podobně,“ vysvětlila ředitelka. Na zdražení ve světě jsme museli zareagovat i kvůli tomu, že zboží nevyrábíme na našem území,“ doplnila.

Firma plánuje v květnu výrobu masek i v Brně-Králově Poli, jejich cena by měla tedy být nižší. Společnost se rovněž snaží dovézt do ČR tři čtvrtě milionu masek, rovněž z nanovláken, které už dříve vyrobila v provozu v Číně, ke kterým se však nemohla kvůli tamní epidemii dostat. Situace, při níž spolupracujeme i s naší vládou, je však na dobré cestě,“ uvedla Zimová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků