Hlavní obsah
Sanitka před Dolem Darkov Foto: Denisa Doležalová, Právo

Vojtěch: Ohnisko koronaviru v OKD je vyhaslé

Ohnisko koronaviru v těžební společnosti OKD je již vyhaslé, řekl ve čtvrtek novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Při posledním plošném testování pracovníků dolů bylo z 2700 vzorků pouze 60 pozitivních. Všechny potvrzené případy nákazy byly na Dole ČSM, na Dole ČSA nebyl žádný nakažený.

Sanitka před Dolem Darkov Foto: Denisa Doležalová, Právo
Vojtěch: Ohnisko koronaviru v OKD je vyhaslé

"Počet záchytů je v porovnání s prvním testováním velmi nízký," uvedl Vojtěch. Při prvním kole plošného testování byla pozitivní zhruba pětina testů. "Tímto můžeme považovat ohnisko OKD za prakticky vyřešené," dodal. Lidé, u nichž se ve druhém kole plošného testování nákaza potvrdila, jsou v karanténě.

Testování bylo zaměřeno na zaměstnance Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se z různých důvodů nedostavili k testování. Poslední den byl vyhrazen pro testy pracovníků Dolu ČSA. Testovaní tam bylo pouze pracovníci, kteří zabezpečují nezbytný bezpečnostní provoz dolu poté, co OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu ve všech svých dolech.

Karvinsko je v ČR stále nejpostiženějším regionem. Za posledních sedm dní tam na 100 000 obyvatel připadá více než 70 nakažených. Koronavirus se tam rozšířil zejména právě mezi pracovníky dolů OKD a jejich blízkými. Ohnisko vzniklo v Dole Darkov a posléze se nákaza dostala i na další pracoviště.

Od počátku epidemie zaznamenali hygienici na Karvinsku více než 2000 nakažených. Je to téměř polovina ze všech potvrzených případů v Moravskoslezském kraji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků