Hlavní obsah
 

Vlaky přes hranici nejezdí, Slováci na Břeclavsku zkusili vsadit na taxíky

Pátek před polednem, hranice nedaleko Lanžhota na Břeclavsku. Vlaky od pátečního rána přes hranici na Slovensko nejezdí, a tak Slováci v Břeclavi usedli do vozu taxislužby. Taxík ale dojel jen za most přes hraniční řeku Moravu.

 
Vlaky přes hranici nejezdí, Slováci na Břeclavsku zkusili vsadit na taxíky

Za mostem slovenská policejní hlídka cestu taxíku ukončila. Krizová pravidla na Slovensku jsou jasná. Přes hranici smí jen obyvatelé Slovenska. A protože řidič vozu taxislužby měl domov na opačném břehu hraniční řeky, musel cestující vysadit, aby si odvoz nějakým způsobem zařídili sami.

Zhruba o dvě hodiny později ten samý řidič taxíku vysvětloval dalším zájemcům, jejichž cesta vlakem do Bratislavy skončila v Břeclavi, že je bohužel, do cíle cesty nedoveze. Maximálně právě jen na hranici, kam si musí přivolat jiného taxikáře ze Slovenska.

„To není možné, ani nám nedovolí vrátit se domů,“ rozčilovala se žena z početné skupiny cestujících.

Zastavení vlakové dopravy mezi Českou republikou a Slovenskem od pátečního rána jsou rozhodnutím slovenské vlády.

Do Rakouska v pátek ještě vlaky jezdily bez omezení. Ojedinělí cestující, kteří čekali na břeclavském nádraží na vlak do Vídně, byli proti skupinám Slováků zbavených možnosti jet domů vlakem v tu chvíli ještě ve výhodě.

Od páteční půlnoci bude břeclavské nádraží konečnou pro všechny mezistátní vlaky.

Situace na hranicích se Slovenskem

Foto: Milan Vojtek, Právo

Stejně jako nejezdí vlaky na Slovensko, je zastavená i silniční doprava pro cizince. Slovenští policisté na hranici striktně třídí přijíždějící vozidla. Ta, v nichž cestují Slováci, do země vpustí, případně řidičům a osádce změří teplotu. Cizince vrací zpět do České republiky.

Kontrola u obce Brodské, kde hranici přechází dálnice D2, stála za vznikem kolony, která sahala až po Ladnou u Břeclavi, to je zhruba třináct kilometrů.

Na Slovensko se nedostala ani skupina dovozců ojetin, podle značek z Bulharska a Rumunska. Vystáli si sice kolonu, jejich cesta ale skončila na hraničním přechodu a postávali na parkovišti. Nakonec si cestu našli - zhruba po dvou hodinách osobní auta a dodávky s podvalníky s nákladem různých ojetin projely přes Břeclav a přes hraniční přechod Poštorná – Reintal zamířily do Rakouska. Tentýž přechod končí svůj provoz v noci na sobotu, kdy začínají platit opatření vyhlášená českou vládou.

Na hranici v Mikulově v pátek ještě auta do Rakouska jezdila bez omezení. Na místě byli kromě policistů, celníků a hasičů také vojáci připravení případně nemocné lidi umístit do karantény.

BEZ KOMENTÁŘE: Kontroly v Břeclavi

Video: Milan Vojtek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků