Hlavní obsah

Vakcína AstraZeneca dostala po Británii zelenou i v Argentině

Vakcínu od společnosti AstraZeneca dnes schválila pro nouzové použití Argentina. Její léková agentura potvrdila v obdobném režimu rovněž vakcínu společností Pfizer a BioNTech. Země začala v úterý očkování zdravotnického personálu za použití ruské vakcíny Sputnik V.

Foto: UNIVERSITY OF OXFORD , Reuters

AstraZeneca v červenci očkovala dobrovolníky vakcínou proti covidu-19

Článek

Jako první země na světě schválila použití vakcíny proti novému koronaviru, kterou vyvinula Oxfordská univerzita s farmaceutickou společností AstraZeneca, Velká Británie.

Británie schválila vakcínu proti koronaviru od firmy AstraZeneca

Evropa

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že potřebuje další údaje pro podmínečnou registraci vakcíny společnosti AstraZeneca. Poslední sadu dat EMA dostala od výrobce 21. prosince. Společnost AstraZeneca uvedla, že průběžně poskytuje agentuře všechna data získaná z klinických testů. EMA očekává další data v prvním čtvrtletí příštího roku.

Spojené státy až v dubnu

Použití vakcíny od firmy AstraZeneca nebude ve Spojených státech schváleno dříve, než začátkem dubna, uvedl šéf týmu americké vlády pro očkování Monicef Slaoui. Americké úřady podle něj budou čekat na údaje z dalších klinických testů a výrobce musí lépe prokázat účinnost vakcíny u starších osob.

Preparát společnosti AstraZeneca stejně jako látka od americké společnosti Moderna, kterou už se očkuje ve Spojených státech, má příznivější požadavky na skladování. Není totiž třeba uchovávat ho v extrémně nízkých teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia jako vakcínu od firem Pfizer a BioNTech.

Každý den jsem s pozitivními, vakcíně věřím, říká naočkovaný medik

Domácí

Díky snadnějšímu skladování a distribuci by vakcínu od společnosti AstraZeneca mohl využít větší počet zemí než přípravky konkurence, zejména v hůře dostupných oblastech. V její prospěch hraje i nižší cena.

Podle šéfa společnosti AstraZeneca Pascala Soriota se vakcína „ukázala jako účinná, dobře snášená, její podání je snadné a AstraZeneca ji bude dodávat bez zisku", citovala agentura AP. Soriot a britský ministr zdravotnictví dnes potvrdili, že vakcína by měla být účinná také na novou mutaci koronaviru.

Tři miliardy dávek

AstraZeneca uvedla, že bude jednu dávku prodávat za 2,5 dolaru (asi 53 Kč). Do konce příštího roku plánuje vyrobit až tři miliardy dávek. Na výrobě se už dohodla s několika partnery v zahraničí, indický Serum Institute of India má pro firmu vyrobit miliardu dávek, které se nejspíš využijí v chudších zemích, píše AP. Smlouvy na výrobu má AstraZeneca také s výrobci v Brazílii, Jihoafrické republice a v Číně.

Klinické testy prokázaly, že vakcína Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca má účinnost kolem 70 procent. Části z 24.000 testovaných byla kvůli technické chybě ve výrobě podána první dávka vakcíny s poloviční silou a účinnost pak byla 90 procent. Šlo ale o příliš malý vzorek, zhruba desetinu testovaných, než aby z něj šlo činit závěry. V USA nyní pokračuje další klinická studie přípravku společnosti AstraZeneca.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám