Hlavní obsah
Prázdné restaurace na náměstí Svatého Marka v Benátkách. 8. března 2020 Foto: Manuel Silvestri, Reuters

V zavřených oblastech Itálie mohou být podle cestovek tisíce Čechů

V oblastech Itálie uzavřených kvůli novému typu koronaviru jsou s cestovními kancelářemi odhadem tisíce Čechů, řekl výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Nechtěl spekulovat, zda jednotky tisíc nebo více. Asociace nyní zjišťuje informace od svých členů, přesnější čísla bude mít odpoledne.

Prázdné restaurace na náměstí Svatého Marka v Benátkách. 8. března 2020 Foto: Manuel Silvestri, Reuters
V zavřených oblastech Itálie mohou být podle cestovek tisíce Čechů

Italská vláda přijala kvůli šíření koronaviru opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont. Češi se z uzavřených oblastí domů vracet mohou.

Zápas fotbalového AC Milán s Janovem se kvůli koronaviru odehrál před prázdnými tribunami. Milán, 8. března 2020.

Foto: Daniele Mascolo, Reuters

Prioritou podle Vebera je, aby se klientům cestovních kanceláří nic nestalo. Upozornil, že hlavní alpská zimní střediska, kam Češi jezdí na lyžařské zájezdy, jsou mimo uzavřené zóny. České občany v Itálii, včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu premiér Andrej Babiš (ANO). Čeští turisté by se podle Babiše z Itálie měli vrátit okamžitě.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v pátek uvedl, že v Itálii bylo podle něj za posledních 14 dní 30 000 Čechů, z toho 15 000 s cestovními kancelářemi a 15 000 se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska. Zájem je také o Řím či Florencii, řekl.

Personál milánského fotbalového stadionu kontroluje teplotu lidem, kteří přicházejí na utkání. To se kvůli koronaviru odehrálo bez diváků. Milán, 8. března 2020

Foto: Daniele Mascolo, Reuters

Ministerstvo zahraničí v reakci na rozsáhlá karanténní opatření v Lombardii a dalších regionech nedoporučuje cestovat do celé Itálie. Podle ministerstva pro místní rozvoj mohou lidé podle občanského zákoníku bez storno poplatků odstoupit od smlouvy k zájezdu do oblasti postižené koronavirem.

Veber uvedl, že pokud v konkrétní oblasti nejsou omezení od místních úřadů, nemají cestovní kanceláře důvod svým zákazníkům storno poplatky neúčtovat, pokud se sami rozhodnou zájezd zrušit. Kanceláře by pak musely objednané služby platit ze svého. Obecně podle Vebera platí, že pokud je nějaká oblast zavřená a zájezd do ní se nemůže uskutečnit, cestovní kanceláře cenu zájezdu vracejí, případně nabídnou jinou destinaci nebo jiný termín.

Na pondělním jednání se zástupci vlády by se podle Vebera mělo jednat mimo jiné o kompenzacích pro cestovní kanceláře za rušené zájezdy do Itálie. Pokud náhrady dostanou, zohlední to ve storno poplatcích u zájezdů. Otázkou také je, jak to bude s řidiči autobusů, kteří se z Itálie vracejí, řekl. Češi po návratu z Itálie od soboty musejí do dvoutýdenní karantény, výjimka platí jen pro řidiče nákladní dopravy, zdravotní služby a pro piloty dopravních letadel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků