Hlavní obsah

V listopadu se nakazilo přes 50 tisíc seniorů, nejvíce ve středních Čechách

Šíření epidemie koronaviru v Česku zpomaluje, přesto je ale stále velké množství nově diagnostikovaných pacientů v rizikové skupině 65+. Nejvíce z nich se nakazilo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, nejméně naopak v kraji Karlovarském.

V listopadu se nakazilo přes 50 tisíc seniorů, nejvíce ve středních Čechách

Celkem se pak v listopadu nakazilo přes 51 tisíc seniorů, z celkového počtu 172 369 nově diagnostikovaných osob. „Brždění pokračuje, ale také zpomalilo. Skončíme na podobných číslech jako v říjnu,” řekl v pátek na pravidelném tiskovém brífinku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Za poslední týden byl pak průměrný záchyt 930 nově nakažených seniorů ve věkové skupině 65+, což je proti předchozímu týdnu pokles o 16,6 procenta. Téměř šestnáctiprocentní pokles je patrný i u seniorů nad 75 let, kterých se za stejné období nakazilo 506.

„Obecně platí, že člověk ve věku nad 65 let má zhruba 30procentní pravděpodobnost, že bude mít těžký průběh onemocnění. Nad 75 let je ta šance 40 až 45 procent. Musíme na to tedy neustále myslet,” upozornil Dušek.

Od 23. do 25. listopadu pak evidují odborníci 4876 nakažených seniorů, z nich 1728 se nachází v nejrizikovější skupině 75+. Nejhorší je situace ve Středočeském kraji, kde se nakazilo více než 600 seniorů.

Nejlépe si naopak vede Karlovarský kraj s 145 nově diagnostikovanými v rizikové skupině 65+. Přesto zrovna Karlovarský kraj patří mezi regiony s nejhorší situací. „Velký podíl na tom má počet nově diagnostikovaných seniorů a je tam i hodně hospitalizovaných pacientů,” míní Dušek.

Na počty má do jisté míry vliv povinné testování všech klientů a zaměstnanců sociálních zařízení, které nařídila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků