Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Itálii je stále 7600 Čechů, ukazují data operátorů

Za poslední týden se vrátilo ze zahraničí do Česka 582 tisíc Čechů, jak spočítali tuzemští operátoři. Mimo území republiky je ale stále ještě více než 200 tisíc obyvatel. Z toho 7600 se stále nachází v Itálii, kterou nový koronavirus postihl nejvíce ze zemí EU. Vláda od pondělí zavírá hranice České republiky, nicméně lidé ze zahraničí se budou moci do vlasti vrátit.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Itálii je stále 7600 Čechů, ukazují data operátorů

Operátoři rozeslali na žádost ministra zdravotnictví ve čtvrtek SMS zprávy lidem, kteří jsou v zahraničí. V rámci Evropy bylo nejvíce SMS doručeno českým občanům pobývajícím v Německu (139 200), Francii (18 000), Španělsku (9800), Nizozemí (7950), Itálii (7600), Švýcarsku (6900), Švédsku (3200), Norsku (1750) a Dánsku (1600).

Vláda v pátek kromě uzavření hranic nařídila povinnou karanténu pro všechny, kdo se vrátí ze zemí, do nichž byl v rámci nouzového stavu zakázán vstup. Doposud karanténa platila pouze pro lidi vracející se z Itálie.

Za rizikové oblasti vláda vedle Číny, Jižní Koreje, Íránu a Itálie označila rovněž Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francii, Belgii, Nizozemsko, Dánsko, Velkou Británii a Švýcarsko.

„Všichni občané, kteří se vracejí do ČR, dostávají automaticky po překročení hranice SMS s pokyny, jak postupovat v případě zdravotních obtíží,“ konstatoval Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí. Podle něj bylo českým občanům za poslední týden při návratu do ČR doručeno celkem 582 tisíc návratových SMS zpráv.

Rozesílku na základě požadavku ministra zdravotnictví zajišťují zdarma ve svých sítí všichni hlavní čeští mobilní operátoři, tedy T-Mobile, O2 a Vodafone.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků