Hlavní obsah
 

Tunisko se těšilo na rekordní návštěvnickou sezonu. Marně

Měla to být rekordní sezona. Když už se Tunisko konečně oklepalo z teroristických útoků v roce 2015, přišla však další rána. Kvůli pandemii koronaviru jsou přímořská letoviska prázdná a zřejmě ještě nějakou chvíli budou. Místní obchodníci mají nízké výdělky a někteří z nich se tak poohlížejí po jiném zdroji obživy, píše agentura Reuters.

 
Tunisko se těšilo na rekordní návštěvnickou sezonu. Marně

Ammar Jouini viděl začátek roku optimisticky. Kvůli koronaviru ovšem tento obchodník suvenýrů z pobřežního města Hammamet přemýšlí, že začne hledat jinou práci. „Asi svůj obchod zavřu. Přemýšlím, že se porozhlédnu po něčem jiném, co mě uživí,“ postěžoval si Jouini, který nyní musí čekat i několik dní, než se mu podaří prodat jedinou věc.

Tunisko se přitom letos připravovalo na rekordní počty zahraničních návštěvníků — turistický sektor navíc po zemědělství zaměstnává největší počet lidí v zemi. Nyní si ale kdokoli dvakrát rozmyslí, zda do Tuniska zavítá, protože by musel do dvoutýdenní karantény. „Nemám žádné zákazníky, rezervace jsou zrušené a lety pozastavené. Ať nás bůh kvůli tomuhle viru všechny ochraňuje,“ dodal Jouini.

Návrat k normálu snad koncem května

Aktuální situace těžce doléhá i na další obyvatele, ať už hotelové manažery nebo i taxikáře. „Stagnujeme. Hodně rezervací je zrušeno, obzvlášť ty od velkých skupin, které měly dorazit například na konference,“ popisuje manažer jednoho z místních hotelů Samir Ncir. „Podívejte se, co se děje v Itálii nebo Francii. Ve všech postižených zemích to ovlivní turismus,“ doplnil s tím, že návrat k normálu by mohl nastat snad na přelomu května a června.

Pro menší obchodníky je to ovšem pořádně dlouhá doba. Obzvláště, když mají doma rodinu, o kterou se musejí postarat.

Pár zbloudilých turistů se přesto v zemi najde. Jedním z nich je i Francouz Henry Hariavite, podle kterého by lidé především neměli panikařit. „Jsme opatrní, ale kvůli nemoci nepanikaříme. Je mezi námi, ale měli bychom pokračovat v existenci, protože život je dar od boha,“ myslí si.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků