Hlavní obsah
Testování rychlotesty na protilátky (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Testy mohou navodit mylný dojem, že máte protilátky, varuje americké centrum

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC (Centers for Disease Control and Prevention) vydalo varování, ve kterém upozorňuje na množství falešně pozitivních testů na protilátky. To by podle CDC mohlo u lidí vyvolat falešný dojem bezpečí, že jsou vůči nemoci imunní, a zmást politiky při jejich rozhodnutích.

Testování rychlotesty na protilátky (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Testy mohou navodit mylný dojem, že máte protilátky, varuje americké centrum

Testy na protilátky obecně hledají důkaz imunitní odpovědi organismu na infekci. „Protilátky u některých osob mohou být detekovány během prvního týdne nástupu nemoci,” uvádí CDC.

Jenže testy na protilátky proti covid-19 mohou být podle CDC někdy falešně pozitivní až v 50 procentech případů.

Nejde přitom o to, že jsou testy špatné či nekvalitní, ale o počet nakažených jedinců v poměru ke sledované populaci - takzvanou prevalenci.

Dané testy podle odborníků nejsou dostatečně přesné na to, aby je bylo možné použít k důležitým politickým rozhodnutím.

„Na většině území USA, včetně těch nejvíce zasažených oblastí, se odhaduje, že prevalence je nízká, pohybuje se od méně než pěti procent do 25 procent. V takovém případě testování přinese relativně více falešně pozitivních výsledků a méně těch falešně negativních,“ uvádí CDC.

Specificita v hlavní roli

Na problematiku výsledků testů upozorňovala už v dubnu i česká média. Později se výsledky testování řešily i u studie z Jihočeského kraje, která se zaměřila na jiný typ protilátek. Měla naznačovat, že nákazu koronavirem prodělala místo promile obyvatel hned procenta. Jenže i tato studie narazila na problém s testy.

Kvalita laboratorních testů se posuzuje podle dvou hledisek: senzitivity a specificity. Senzitivita testu udává v procentech pravděpodobnost, že test u nakažených lidí odhalí, že jsou nakažení. Specificita pak, že test u zdravých lidí ukáže, že jsou zdraví.

Jenže i 90procentní specificita a 90procentní senzitivita mohou přinést velké zkreslení. Při pěti procentech nakažených v populaci odhalí u skupiny 10 000 lidí 1400 pozitivních, z nichž ale pouze 450 bude opravdu nakažených.

U 68 procent těchto výsledků tak půjde o falešný poplach. Padesát nakažených lidí pak test neodhalí.

Kdyby nakažených bylo v populaci čtyřikrát více, tedy 20 procent, pak test za stejně stanovených podmínek vyjde pozitivně 2600 lidem a falešně pozitivních výsledků bude pouze zhruba 31 procent (800 lidí).

Výše uvedené však neznamená, že by testování protilátek svou hodnotu nemělo.

Vědci s tím počítají a výsledky dokážou „očistit“, přičemž plošné testování může dát expertům stále dobrý obraz o tom, jakým způsobem a jakou částí společnosti virus prošel.

V případě jihočeských testů na protilátky byly použity testy na protilátky IgA se specificitou 95 procent. Prvotní výsledky ale nebyly očištěny od falešně pozitivních testů, a tudíž nelze zatím poukazovat na vyšší promořenost.

I CDC má máslo na hlavě

CDC nicméně varuje, že v případě jednotlivců by mohlo dojít k zavádějící interpretaci. Dané testy podle odborníků nejsou dostatečně přesné na to, aby je bylo možné použít k důležitým politickým rozhodnutím, jak upozornila zpravodajská stanice CNN.

„Test na protilátky by tak například neměl být důvodem pro rozhodnutí návratu pozitivně testované osoby do práce,“ tvrdí CDC.

To se týká i škol a dalších institucí. Nejen, že osoba může být falešně pozitivní, ale i reálně pozitivní test nemusí znamenat imunitu vůči onemocnění, připomíná agentura.

Sama CDC se minulý týden stala terčem kritiky, když smíchala výsledky testů na protilátky a testů na přítomnost viru (PCR testy). Agentura pochybení přiznala, podle jejího vyjádření při zahájení sběru dat z laboratoří dostávala výsledky testů na přítomnost viru, s ubíhajícími dny ale začaly převažovat výsledky testů na protilátky.

Výsledky pak mohly ovlivnit negativně cestu k rozvolňování opatření v jednotlivých státech USA, neboť klesající počet nakažených je jednou z podmínek pro uvolňování.

„Je nezbytné, aby se zdravotnické orgány a CDC ujistily, že prezentují přesné informace. A pokud ne, tak ať je neukazují vůbec. Chybná data jsou totiž horší než žádná data,“ uvedl profesor Ashish Jha z Institutu globálního zdraví Harvardovy univerzity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků