Hlavní obsah
Vývoj epideimiologické situace před nedělní revizí: aktivních případů se ještě uvádělo 5254 Foto: web Ministerstva zdravotnictví ČR

Tahle čísla radši neberte vážně. Nedostatky statistik připouštějí Dušek i Prymula

Je kvůli koronaviru aktuálně důvod spíš k obavám, nebo spíš k optimismu? Jedním z ukazatelů, podle nichž se mohou lidé v Česku orientovat, jsou oficiální data publikovaná ministerstvem zdravotnictví. Jenže je na ně po nedělní radikální úpravě počtu aktuálně nemocných spoleh? Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek i vládní zmocněnec Roman Prymula připouštějí, že je třeba brát je s rezervou.

Vývoj epideimiologické situace před nedělní revizí: aktivních případů se ještě uvádělo 5254 Foto: web Ministerstva zdravotnictví ČR
Tahle čísla radši neberte vážně. Nedostatky statistik připouštějí Dušek i Prymula

Po auditu zaměřeném na počet aktuálně nemocných se statistika v neděli vylepšila o skoro 1800 případů.

„Záznam o vyléčení je jediný, který vyžaduje nějakou zpětnou kontrolu,” vysvětloval Dušek a uvedl, že nynější audit je od počátku epidemie již třetí. „Akorát ty předchozí nebyly tak významně viditelné,” poznamenal s tím, že se audity budou dělat i v budoucnu.

Zpoždění v záznamech zjištěné nynějším auditem bylo prý dvoutýdenní až třítýdenní.

Na věrohodnost dalších statistik podle Duška výsledky kontroly nemohou mít vliv, protože počty nově diagnostikovaných, zemřelých i hospitalizovaných se sledují v reálném čase, když se vloží do databáze.

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly není údaj aktuálně nakažených nijak rozhodující a je poměrně nepřesný. Kromě toho, že se vždy nedaří odhlašovat uzdravené včas ze systému, za to může i změna metodiky, kdy má být nakažený po dvou týdnech brán jako uzdravený, řekl.

Například při denním nárůstu nakažených o 200 pacientů po dobu dvou týdnů by tak podle něj měla statistika aktuálně nemocných ukazovat zhruba 2800 pacientů. Když se k tomu přičtou závažně nemocní, kteří jsou například na plicní ventilaci a které systém může evidovat déle, vzroste počet přibližně nad 3000, což zhruba odpovídá nynější upravené statistice, dodal.

Podle Duška je dobře, že hygienici v lokálních ohniscích nákazy dali přednost trasování před zpětným doplňováním záznamů. Ohnisek se v uplynulých týdnech v ČR vyskytlo několik. Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel stále vykazuje Karvinsko, a to přes 62. Následuje okres Jihlava s 57 a Frýdecko-Místecko s 39 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

„Když řešíte ohnisko a máte tam na to několik málo lidí, tak samozřejmě priorita je zastavit epidemii, a ne hlídat databázi,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví by chtělo počty hygieniků zvýšit. Ze 134 nových míst na krajských hygienických stanicích je nyní podle Vojtěcha obsazeno pět, ale výběrová řízení nebyla ukončena a jasno bude v srpnu. Problém podle něj může být se sháněním kandidátů na lékařské pozice, například na Vysočině se nepřihlásil nikdo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků