Článek
Velitelství jednotky Rubikon objevili příslušníci HUR ve zchátralé budově v okupované Avdijivce v Doněcké oblasti. Poslali tam dron FP-2 vyzbrojený 105kilogramovou bojovou hlavicí. „V důsledku úderu byli zabiti důstojníci a operátoři dronů ruského ´Rubikonu´, kteří se nacházeli ve velitelství,“ uvádí se podle listu Ukrajinska pravda v prohlášení HUR.
Ruský Rubikon se specializuje na vývoj a používání bezpilotních systémů. Ukrajinci připouštějí, že je to jedna z nejlépe připravených jednotek ruské armády a Moskva na ni vynakládá značné prostředky.
Federální centrála jednotky Rubikon sídlí nebo alespoň donedávna sídlila na výstavišti Patriot Park nedaleko ruské metropole. Její umístění totiž v září omylem prozradil ve svém pořadu ruský propagandista a moderátor Vladimir Solovjov, a tak je možné, že se stěhovala.
Rubikon čítá přes tisíc příslušníků, rozdělených do sedmi oddílů. Má vlastní „náborovou politiku“: noví „zaměstnanci“ dostávají nástupní bonusy až tři miliony rublů (bezmála 740 000 korun).
Jednotka s nejvyšší prioritou
Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) je formální status Rubikonu nejasný, protože se neobjevuje v oficiálních strukturách ruského ministerstva obrany. V jeho čele stojí plukovník Sergej Budnikov, který začínal u dělostřelectva a námořní pěchoty. Nyní velí jednotce, která má nejvyšší prioritu, a pokud se objeví na oficiálních akcích, pak po boku nejvyšších představitelů armády a ministerstva obrany.
Bývalý důstojník americké námořní pěchoty a člen Institutu pro výzkum zahraniční politiky Rob Lee, uvedl, že Rubikon „umí“ lovit operátory nepřátelských bezpilotních letounů a přerušovat logistiku téměř stejně dobře jako nejlepší ukrajinské dronové jednotky.


