Hlavní obsah
Šéfka asociace sester Martina Šochmanová. Foto: Petr Horník, Právo

Šochmanová: Bojím se o sestry, aby plné nemocnice ustály

Nemocnice se dál plní pacienty s covidem, a ačkoliv oproti loňsku nejsou jejich počty tak vysoké, nesou to zdravotníci úkorně. Mnoho nakažených tam nemuselo být, kdyby se nechali očkovat. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová v rozhovoru pro Právo řekla, že má obavy, zda psychický tlak zdravotníci vydrží.

Šéfka asociace sester Martina Šochmanová. Foto: Petr Horník, Právo
Šochmanová: Bojím se o sestry, aby plné nemocnice ustály

S jakými pocity sledujete rostoucí počty nakažených, kteří končí v nemocnici?

Obavy. Mám obavy, až strach o lidi, kteří zase budou muset naskočit do plného, a především jiného provozu. Bojím se situace, kdy zase budou nemocnice uzavírat běžná lůžka, bude se zase rušit běžná operativa.

Ještě jsme nestihli čekací listiny trochu zkrátit a zase se budeme muset soustředit pouze na covidovou péči. Z toho mám velký strach.

Ty obavy míří tedy především k pacientům nebo i ke zdravotním sestrám?

Na obě strany. Mám strach o sestry, jestli jsou schopny to psychicky ustát. Řekla bych, že teď nebude takový nápor na fyzično, ale spíš na psychický stav. Mohlo by se to zdát jako výhoda, že už víme, do čeho jdeme, a známe ty věci. Výhoda to ale není. Ti lidé jsou vyčerpaní.

Měli pocit, že zatnou zuby, vydrží to nejhorší a budou to mít za sebou. A teď je to tady znovu. Budou se muset ponořit do jiné práce, než na kterou jsou zvyklí. Sestry pracující například na ortopedii zase budou muset skočit do péče o pacienty s covidem. Je to opravdu náročné.

Co když tu zátěž někteří neustojí a odejdou ze zdravotnictví?

Pevně doufám, že k tomu nedojde. Pořád je to naše práce. Jsme zdravotníci, kteří tu práci dělají a mají ji rádi. Bude to ale samozřejmě náročné. Doufám, že k odchodům z těchto důvodů nedojde.

Sester je dlouhodobě nedostatek. Zvýšil se během pandemie zájem o obor?

Ano, to se stalo. Všechny školy se zaměřením na zdravotnictví zaznamenaly v letošním roce nejvyšší nárůst zájmu, což je samozřejmě velmi dobře. Je to ale dlouhodobý krok. Ti lidé začnou teprve studovat, takže nějakou dobu systému ještě nepomohou.

Čemu ten zájem přičítáte? Je za tím chuť pomáhat, když viděli situaci v nemocnicích?

To se tam určitě promítlo. Nezanedbatelný fakt je ale také jistota práce. Ukázalo se, že pandemie připravila celou řadu lidí o práci a o výdělek. Velmi to některým ztížilo životní podmínky, kdežto zdravotníci mají stálou jistotu zaměstnání. To je myslím také důležité.

Stále se diskutuje, zda nemá být očkování proti covidu pro zdravotníky povinné. Poslední čísla o proočkovanosti uvádí u sester asi 78 procent. Je to tedy podle vás potřeba? Nebylo by to spíš kontraproduktivní rozhodnutí?

Jsem stále pro to, aby to bylo na bází dobrovolnosti. Pokud je sestra nebo zdravotnický pracovník zodpovědný nejen k sobě, ale i ke svému okolí a k pacientům, tak jsou všichni naočkovaní.

Těch 78 procent je údaj z minulého měsíce a doufám, že se zvýšil. Nesmíme ale zapomínat, že i mezi sestrami a lékaři jsou lidé, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. To by byl ale asi jediný důvod, který bych chápala. Apeluji na všechny kolegy a kolegyně, aby neváhali a nechali se naočkovat.

Neočkovaní pracovníci na lůžkové péči se musí od pondělí pravidelně testovat. Je to vhodná alternativa?

Asi žádnou jinou alternativu v současnosti nemáme. Je dobře, že se tak rozhodlo, to zcela jistě. Pochopitelně by byl ale ideální stav, kdyby byli všichni naočkovaní.

Jak budou podle vás vypadat následující dny?

Chci být optimista. Pořád doufám, že se to číslo zastaví a nebudou tak šílené nárůsty, jako byly v posledních dnech. Věřím, že to zase zvládneme a nedojde k velkému zatížení nemocnic, že bychom museli ve velkém omezovat plánovanou péči. Zatím tomu všechno nasvědčuje, ale doufám, že k tomu nebude muset dojít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků