Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters

Slovensko zavádí místo státní karantény mobilní aplikaci

Slováci, kteří se vrátí do vlasti, by od pondělí mohli jít do domácí 14denní karantény, která bude kontrolována pomocí mobilní aplikace. Možnost tzv. smart karantény místo povinné státní karantény pro repatrianty schválila ve čtvrtek slovenská vláda.

Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters
Slovensko zavádí místo státní karantény mobilní aplikaci

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí po zasedání vlády potvrdil, že pokud návrh parlament schválí, smart karanténa by se mohla začít využívat od pondělí 18. května.

„Repatriant si může přímo na hranicích nainstalovat mobilní aplikaci, pomocí které bude monitorován, zda dodržuje karanténu ve svém domácím prostředí,” řekl ministr s tím, že to bude zcela dobrovolné. Pokud někdo tuto možnost odmítne, musí absolvovat státní karanténu.

Kde lidé mají domácí karanténu trávit, zda v místě trvalého nebo přechodného bydliště nebo na jiném místě, zatím není jasné. Krajčí zatím návrh komentoval pouze tak, že „se nesmí vzdálit z místa povinné karantény”. Podrobnosti má dodat v pondělí.

V současnosti musí Slováci, kteří se vracejí do vlasti, absolvovat karanténu v zařízení, které jim určí stát. Řada těch, kteří podobnými zařízeními prošli, si stěžuje na neuspokojivé podmínky. Někteří v médiích líčili, že do poslední chvíle netušili, kam budou převezeni, a že navzdory nařízené izolaci byli převáženi společně s vícero lidmi.

Křiklavý byl případ pětičlenné rodiny, která v obavách z koronaviru odjela z Velké Británie, aby pak v karanténním zařízení v Gabčíkově skončila vedle pokoje s infikovanými pacienty.

Hlídanou státní karanténu mohou navrátilci opustit až po obdržení negativního testu na covid-19, o nichž jsou lidé v těchto zařízeních informováni rozhlasem. Systém státní karantény kritizovala ombudsmanka Mária Patakyová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků