Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Slevy v čase koronaviru. Ubylo akcí na konzervy, přibylo na alkohol

Slevových akcí řetězců v posledních týdnech neubylo. Server Kupi.cz zaznamenal meziročně naopak mírný nárůst. Ve slevě obchodníci nabízejí třeba vitamíny, doplňky do domácnosti, výrazně přibylo akcí na alkohol. Proti běžné situaci se slevou méně nabízeli například konzervy.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Slevy v čase koronaviru. Ubylo akcí na konzervy, přibylo na alkohol

V minulém týdnu došlo na nákupním rádci Kupi.cz, který sleduje letáky obchodů, k meziročnímu nárůstu počtu promoakcí o 16 procent. Avšak mezitýdenní pokles byl 23 procent.

„Mohu konstatovat, že žádné masivní navýšení slevových akcí s cílem dostat do obchodů více lidí řetězce nyní nerealizují,“ komentoval pro Novinky Petr Miklík, analytik Kupi.cz.

Na serveru meziročně nejvýrazněji stoupl počet akcí v kategorii lékárenského zboží, a to dokonce o 1450 procent. To může souviset s aktuální snahou řetězců umožnit spotřebitelům zvýšit si imunitu prostřednictvím volně dostupných léčiv.

Nárůst akčních nabídek je také znát v kategoriích doplňků do domácnosti a kuchyňských potřeb. Podle Miklíka obchodníci cílí na spotřebitele, kteří mají nyní více času se věnovat zlepšování svého obydlí, které v zásadě neopouštějí.

V době, kdy se počítá s propadem příjmů občanů, by šlo o zcela asociální opatření
Šéf SOCR Tomáš Prouza k návrhům na rušení slevových akcí

Výrazně stoupl i počet akcí na alkohol, a to o 70 procent. Za zmínku stojí, že poklesy počtu slevových akcí jsou například v oblasti konzervovaných potravin.

„Řetězce se snaží, aby nedocházelo k šíření paniky mezi lidmi a nevybízejí k předzásobování se trvanlivými potravinami,” soudí Miklík. Na druhou stranu čistě z obchodního hlediska za tím může stát fakt, že lidé konzervované potraviny v časech nouzového stavu a karantén nakupují více než obvykle a obchodníci nemají motivaci zlevňovat.

Co lidé shánějí

„Uživatelé stále hodně vyhledávají dezinfekční gely, mýdla a ochranné pomůcky, ale i léčiva typu Paralen. Toto zboží se nicméně vlivem zvýšené poptávky se slevami téměř neprodává,” řekl Novinkám Jan Kriegel, manažer srovnávače cen Zboží.cz.

Z hlediska sezónnosti je nyní zájem i o nové letní pneumatiky na osobní auta.

„Slevy pak evidujeme v segmentu elektroniky, na mobilní telefony, televizory a herní konzole. E-shopy se tak snaží nalákat zákazníky na zboží, které jim pomůže se zabavit během karantény. Akce jsou i v kategorii hobby a zahrada, což souvisí nejen se sezónou, ale i s faktem, že se řada lidí s vlastními pozemky v karanténě věnuje zahradničení,“ dodal Kriegel.

Prymula volá po zrušení slevových akcí

Miklík z Kupi.cz nyní čeká, že se v letácích začnou ještě více objevovat různé doplňky stravy a vitamíny pro posílení imunity. Z dat serveru také vyplývá, že  řetězce častěji zavádějí omezení počtu nakoupených kusů na osobu.

„Velké množství obchodů, kterých se restrikce dotkly, přešlo nyní na on-line prodej. Restrikce tedy mohou v dlouhodobější perspektivě prospět českému e-commerce trhu, zejména v oblasti prodeje lékárenského a potravinového zboží,“ soudí.

„O tom, že Češi berou hygienu a preventivní opatření vážně, svědčí fakt, že na Kupi.cz vyhledávali častěji dezinfekční gely než pivo, které je suverénně nejhledanějším produktem posledních let,“ komentoval Miklík.

Předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula minulý týden prohlásil, že navrhne vládě, aby slevové akce v obchodech zrušila. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše to nicméně není dobrý nápad, kabinet zatím k omezení slevových akcí nepřistoupil.

Proti je také jednoznačně šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Podle něj by zrušení slevových akcí znamenalo zdražení potravin minimálně o 20 procent.

„V době, kdy se počítá s propadem příjmů občanů, by šlo o zcela asociální opatření. Zatížit lidi uměle vyvolaným zvýšením potravin by bylo v době nejistoty zcela nezodpovědné a nechápu, jak může něco takového někoho vůbec napadnout,” řekl Novinkám Prouza.

„Regulace tohoto typu bude zcela kontraproduktivní se zásadním dopadem na obyvatele, úplně brutálně by dopadla na nízkopříjmové skupiny, ať už jde o seniory, matky-samoživitelky nebo hendikepované spoluobčany,” dodal.

Stát se podle něj nyní musí jednoznačně soustředit na řešení krize a na záchranu české ekonomiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků