Hlavní obsah

Šíření koronaviru v Česku: Deset tisíc případů za tři a půl měsíce

Česko od noci na pondělí eviduje už přes 10 tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. S nákazou, která se začala šířit na přelomu roku z Číny, bojují Češi už tři a půl měsíce. První případy odhalily testy 1. března u trojice lidí, kteří se vrátili z Itálie. Plicní nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, dosud podlehlo 329 lidí.

Šíření koronaviru v Česku: Deset tisíc případů za tři a půl měsíce

První březnový den se nákaza potvrdila u tří lidí na území České republiky, jednou z nich byla mladá žena z USA. Počet pozitivně testovaných lidí v dalších dnech stoupal a 12. března už překročil stovku – přesněji šlo o 116 nakažených.

Tentýž den vyhlásila vláda nouzový stav a od 16. března zavedla ostrahu hranic. Ve stejný den se první tři nakažení zotavili.

Tisícovku potvrzených případů překročilo Česko 21. března. O den později koronaviru podlehl první člověk - 95letý muž však trpěl řadou dalších zdravotních problémů. Do 15. června zemřelo dosud 329 nakažených. Z řad seniorů (nad 65 let) pochází 90 procent zemřelých.

Do konce března přesáhl počet infikovaných hranici 3000, otestováno bylo přes 50 tisíc lidí.

Dosud nejvyšší denní přírůstek byl 27. března, kdy se nákaza potvrdila u 373 lidí.

V souvislosti s vyšším počtem nakažených se začalo více testovat. Hned 3. dubna bylo provedeno téměř 7000 testů za den, v té době už Česko evidovalo 56 mrtvých. V polovině dubna už byla situace příznivější v počtu uzdravených lidí, jejichž počet překročil 1000, a vláda vyhlásila plán postupného uvolňování restrikcí. 21. dubna podlehl covidu-19 dvoustý člověk.

Tři čtvrtiny nakažených se už vyléčily

5. května evidovaly úřady už 5000 vyléčených z koronaviru. Hranici 300 smrtelných případů Česko překročilo 19. května - od té doby počet zemřelých stoupá minimálně.

Denní počet pozitivně testovaných se od května drží (s jednou výjimkou) pod stovkou, i přes lokální ohnisko v Dole Darkov na Karvinsku.

Česko eviduje k pondělnímu ránu 10 024 potvrzených případů nákazy koronavirem. Vyléčilo se 7226 nakažených, což je zhruba 72 procent. Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo dosud provedeno bezmála půl milionu testů.

Česko v rámci Evropské unie patří k méně zasaženým zemím. Podle počtu nakažených na milion obyvatel je s 934 případy 17., nejhorší byla situace ve Španělsku. Podle počtu mrtvých je ČR také až na konci druhé desítky s 31 mrtvými na milion obyvatel. Nejhůře si v tomto ohledu vedou Belgie (833), Španělsko (580) a Itálie (568).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků