Hlavní obsah
Řezání nanomateriálu na obdélníky, které se zasouvají do roušek. Foto: Michael Polák, Právo

Šijte roušky s kapsou, filtry budou. Liberecká univerzita urychluje výrobu

Velkou změnu ve výrobě roušek s přidaným nanomateriálem chystá liberecká Technická univerzita (TUL). Aby mohly být účinné roušky v každé domácnosti, chce zásadně urychlit jejich výrobu. A mobilizuje kvůli tomu firmy i veřejnost. Lidem vzkazuje, aby si sami začali šít roušky s kapsou, do níž už si pak jen vloží filtr.

Řezání nanomateriálu na obdélníky, které se zasouvají do roušek. Foto: Michael Polák, Právo
Šijte roušky s kapsou, filtry budou. Liberecká univerzita urychluje výrobu

„Filtr z nanomateriálu zvyšuje účinnost látkových roušek proti virům, a pokud budou mít lidé připravené roušky s kapsou, výrazně se tím urychlí zásobování populace těmito účinnými rouškami,“ říká profesor Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

20 tisíc filtrů denně

Roušky s nanofiltry, které umějí zachytit až 90 procent všech částic s průměrem odpovídajícím velikosti virové částice, začala univerzita na popud krajského krizového štábu vyrábět v půlce března. Jenže kromě samotné výroby nanofiltrů se dosud částečně zabývala i náročnější přípravou samotných roušek s kapsou, což omezovalo celkovou kapacitu a zvyšovalo spotřebu materiálu.

„Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku. Navíc nám odpadne starost s nevyužitelnými odřezky, což také zefektivní produkci,“ líčí Jaroslav Beran z liberecké strojní fakulty, vedoucí týmu, který zprovoznil a obsluhuje stroj na výrobu nanofiltrů.

„Dosud jsme byli schopni vyrábět šest tisíc filtrů denně, po změně a pomoci od firem i lidí se bavíme o 20 tisících filtrů do roušek denně,“ vypočítává Beran.

Kapsa je snadná

Připravit si vlastní roušku s kapsou není podle univerzity nic složitého. „Nejdůležitější je dodržení velikosti kapsy na filtry, které mají standardizovaný rozměr 15x20 centimetrů,“ upozornil mluvčí TUL Radek Pirkl.

Společně to zvládneme!

Tým TUL vás žádá o dvě minuty vaší pozornosti, které mohou pomoci snížit šíření koronaviru. Veškeré informace naleznete na našich webových stránkách www.rouskystulkou.org Děkujeme Taťána Gregor Brzobohatá / Tatiana Gregor Brzobohata, Ondřej G. Brzobohatý, Pavel Liška, Karel Kovář / Kovy, Tomáš Sedláček, Libor Bouček a JAKUB DĚKAN BAND! Sdílejte a šiřte tuto výzvu! #pravonaochranu #rouskystulkou #spolecnetozvladneme #rouskysfiltrem

Zveřejnil(a) Technická univerzita v Liberci dne Neděle 22. března 2020

Pro všechny zájemce natočila univerzita videonávod, jak při přípravě roušky postupovat, a brzy chce spustit speciální web se všemi potřebnými informacemi.

Kromě veřejnosti se TUL obrátila i na firmy podnikající v oblasti výroby nanomateriálu.

„Přizpůsobit výrobu tomu, aby výsledným produktem byly obdélníčky textilie, není tak složité. Vyzýváme proto firmy, pojďte do toho. Je to způsob, jak zásadně zlepšit zásobování obyvatel plošně po celé republice rouškami s přidanou hodnotou. Takové roušky chrání nejen ty okolo, ale mnohem účinněji chrání také jejich nositele,“ apeluje profesor Šedlbauer a dodává, že lidé v celé zemi už roušky šijí a jsou připraveni, teď je podle něj řada na firmách, aby dodávaly filtry.

Tento nanomateriál se pak vloží do roušek.

Foto: Michael Polák, Právo

V Liberci nanofiltry vyrábí zcela nový stroj, který vědci ze strojní a textilní fakulty vyvinuli ve spolupráci se soukromým sektorem. Novinku univerzita zatím tají, ví se jen to, že vychází z principu střídavého elektrického zvlákňování, na který má univerzita celosvětový patent.

Roušky z Liberce jsou stejně účinné jako respirátory

Video: Novinky

A také to, že stroj je na fakultě strojní zatím jen velmi krátce a výroba nanofiltrů je jeho první ostrý test.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků