Hlavní obsah
Nošení roušek může snížit šíření viru. Foto: Profimedia.cz

S rouškou v obchodě? Pořád jste za „exota“

V Česku od nedělní půlnoci platí mimořádná opatření. Podle nich by lidé měli chodit jen do práce a z práce domů a na nejnutnější nákupy. Přestože politici prosí občany, aby svůj pohyb omezili na minimum, a navíc se pokusili chránit rouškou nebo alespoň šátkem, mnoho lidí nařízení ignoruje nebo zlehčuje. Takové zkušenosti mají zákazníci, kteří se ke stávající situaci postavili zodpovědně.

Nošení roušek může snížit šíření viru. Foto: Profimedia.cz
S rouškou v obchodě? Pořád jste za „exota“

Protože byly respirátory a roušky vykoupeny ještě před vyhlášením jakýchkoliv opatření, mnoho lidí je vůbec nemá k dispozici, a když ano a skutečně je použijí, připadají si prý doslova jako exoti.

„Byla jsem nakoupit v obchodě potraviny, měla jsem na obličeji respirátor a musím říct, že to vypadalo, jako bych měla snad lepru. Lidé mě obcházeli obloukem, maminky s dětmi přede mnou uskakovaly, dokonce vyjekly,“ popisuje svůj zážitek herečka Yvetta Blanarovičová s tím, že chování občanů ji šokovalo, protože ona se snaží chránit maskou nejen sebe, ale také své okolí.

„Ten respirátor jsem dostala v době, kdy začali mít problémy v Číně. Tehdy mě to pohoršilo, ale dnes jsem za to ráda, protože vím, že lidé k nim nemají přístup. Přála bych si, aby je měli všichni,“ řekla Novinkám herečka.

Yvetta Blanarovičová nosí v obchodě respirátor.

Foto: archiv Y. Blanarovičové

Nemá čas na rukavice

Podobné zkušenosti popisuje na sociální síti i učitelka Eva Veselá z Hodonína, která vyrazila do školy pro materiály, aby mohla dětem zadávat úkoly on-line, a cestou se stavila na rychlý nákup do místního obchodu. Na obličeji měla obyčejnou roušku.

„Jediná s takovým opatřením jsem působila exoticky. Když u pečiva bylo na jednom metru čtverečním nalepeno asi 8 lidí, dovolila jsem si upozornit paní, aby si při přebírání nasadila rukavici, která byla k dispozici. Odpověď zněla, že nemá čas.

U pokladny mě pak chtěl pustit starší pán, protože mám roušku a tu nosí jen nemocní. Ujistila jsem ho, že se rozhodně nemocná necítím a že tou rouškou chráním jeho, a ne sebe. S pobavením se zasmál. Prodavačky roušky neměly a bohužel ani rukavice,“ popisuje rozhořčeně nad nezodpovědností spoluobčanů. Podle ní nejde o to, že by lidé situaci nechápali, ale podle ní prostě nejsou zodpovědní.

„Omezení volného pohybu lidé vážně neberou, vyjet z vedlejší silnice na hlavní bylo katastrofální, v obchodech děti a nakupují celé rodiny společně. Toto opatření neskončí, přátelé, nikdy, protože si vzájemně nepomáháme a nebereme vážně vzniklou situaci,“ píše Veselá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků