Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK

Rychlotesty z Číny lze použít až po několika dnech od nákazy

Moravskoslezští hygienici jsou skeptičtí k používání rychlotestů dovezených z Číny při odhalování nákazy koronavirem. Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové se jejich chybovost pohybovala kolem 80 procent. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu testy navíc odhalí pouze protilátky, a to až 5 dní po prvních příznacích.

Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK
Rychlotesty z Číny lze použít až po několika dnech od nákazy

„My jsme si je ověřili v sobotu ve Fakultní nemocnici Ostrava, bohužel ta chybovost byla poměrně velká, takže my teď čekáme na výsledky dalšího testování v rámci celé republiky a zvažujeme, že je zařadíme až na konci té karantény u lidí, kteří jenom byli v karanténě, nebyli nikdy pozitivně testováni, protože nám to pracuje s protilátkami,” uvedla Svrčinová.

Doplnila, že testy vykazovaly nejen falešně negativní výsledky, ale i falešně pozitivní.

„Ten test je orientační, nikdo neříkal, že je to diagnostický test, proto se v případě pozitivity dělá PCR test. 80procentní chybovost ale není pravda, ale to, že je tam minimálně 20 až 30 procent chybovost, to se vědělo, takhle to fungovalo i v Číně. Jiné rychlé testy, ale nejsou,” řekl Novinkám náměstek zdravotnictví Roman Prymula.

"Testy v určité fázi vykážou pozitivitu, reagují ale až od nějakého pátého dne. Lidé by tam měli chodit, až když už mají klinické příznaky," doplnil Prymula.

Reagoval tak na slova hygieniků o tom, že chybovost rychlotestů je až 80 procent.

Jeden test vychází podle ministerstva vnitra na 180 korun. Celkově tak Česko za 300 tisíc rychlotestů zaplatilo 54 milionů korun.

„Testovali jsme ty, kteří vyhledali odběrové místo. Naštěstí jsme byli tak prozíraví, že okamžitě se odebíraly i vzorky na klasické vyšetření, a to nám právě prokázalo tu chybovost testů,” řekla Svrčinová. I v případě využití testů u pacientů v končící karanténě si hygienici nejprve budou chtít prověřit jejich spolehlivost.

Rychlotesty přivezl ve středu nad ránem vojenský speciál z čínského Šen-čenu, na palubě měl 150 tisíc kusů. Na letišti v Praze ve Kbelích na zásilku čekali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Testy jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky k dispozici za zhruba 20 až 25 minut. Nezjišťují přímo přítomnost viru, ale přítomnost protilátek v krvi.

Hejtman: Jako rozdělovací test to použít nejde

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) připomněl, že kraj už od počátku počítal spíše s využitím testů u lidí v karanténě.

„Už od začátku jsme nějaká podezření měli a myslím si, že se potvrzuje, že to rozhodnutí bylo správné. Pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test a ukázalo se, že to nelze,” podotkl Vondrák.

Šéf krizového štábu Roman Prymula po dovozu rychlotestů upozornil, že se mají používat pouze u lidí, kteří mají příznaky nemoci.

Dále se tak kraj bude spoléhat na testování v laboratořích. Aktuálně zvládnou zhruba 900 vzorků denně, což je podle Svrčinové za současného stavu dostačující a testování je plynulé.

Do testování by se mohla zapojit ještě další laboratoř, která nyní čeká na potřebný přístroj. Pokud se vše podaří, mohla by v budoucnu být testovací kapacita laboratoří v regionu zhruba dvojnásobná proti stávajícímu stavu. Podle hejtmana kraj ale potřebuje rovněž testovací sady, které jsou žádaným zbožím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků