Hlavní obsah
Počet žadatelů o dávku v nezaměstnanosti v USA. Foto: Martin Havelka, Novinky

Raketový nárůst. O podporu v nezaměstnanosti požádaly za týden tři miliony Američanů

O podporu v nezaměstnanosti minulý týden ve Spojených státech požádalo rekordních 3,3 milionu lidí. Dosud byl nejvyšší počet nových žádostí evidovaných v jednom týdnu 695 tisíc v říjnu 1982, uvedl server televize CNN. Americký Senát v reakci na epidemii koronaviru ve středu schválil balíček na podporu ekonomiky, ten výrazně navyšuje podporu v nezaměstnanosti a přiznává ji většímu množství lidí.

Počet žadatelů o dávku v nezaměstnanosti v USA. Foto: Martin Havelka, Novinky
Raketový nárůst. O podporu v nezaměstnanosti požádaly za týden tři miliony Američanů

Jde o velmi prudký nárůst počtu žadatelů, ještě předminulý týden (k sobotě 14. března 2020) bylo nových žádostí 281 tisíc. Pro srovnání - v době světové finanční krize byl nejvyšší počet žadatelů v jednom týdnu 665 tisíc.

Ekonomka Heidi Shierholzová z think tanku Economic Policy Institute, jež dříve působila jako hlavní ekonomka ministerstva práce, na Twitteru uvedla, že tato čísla jsou zatím jen „špičkou ledovce”.

„Očekáváme, že v důsledku ekonomického šoku kvůli koronaviru do léta přijde o práci 14 milionů lidí,” dodala.

Zákon na podporu ekonomiky by měl v pátek projít Sněmovnou reprezentantů, následně jej podepíše prezident Donald Trump, který avizoval, že tak učiní neprodleně.

Vyšší dávky pro všechny. I pro živnostníky

Součástí balíčku je rozšíření podpory v nezaměstnanosti a také přímé platby milionům Američanů, kteří vydělávají méně než 75 tisíc dolarů (1,8 milionu Kč) ročně. Těm vláda pošle podporu ve výši až 1200 dolarů (30 tisíc korun).

Podpora v nezaměstnanosti vzroste o 600 dolarů (15 tisíc korun) týdně po dobu čtyř měsíců, uvedl server Vox. V lednu průměrná dávka v nezaměstnanosti podle serveru Business Insider činila 385 dolarů (9600 korun) týdně.

Zákon také umožňuje žádat o dávku v nezaměstnanosti OSVČ a lidem zaměstnaným na dohodu. Ti v USA normálně na tuto dávku nárok nemají, teď ho budou mít po dobu až 39 týdnů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků