Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Prodělali jste covid bez příznaků? Nejspíš můžete znovu rychle onemocnět, naznačuje studie

Přesvědčení, že lidé, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, získávají na několik let imunitu, dostává vážné trhliny. Čínští vědci v nejnovější studii, která byla zveřejněna v časopise Nature Medicine, tvrdí, že vyléčení pacienti mohou do tří měsíců získanou imunitu ztratit nebo klesne na zanedbatelnou úroveň. Brzy tak mohou opět onemocnět.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Prodělali jste covid bez příznaků? Nejspíš můžete znovu rychle onemocnět, naznačuje studie

Vědci zkoumali imunitní odpovědi u asymptomatických i symptomatických pacientů, kteří se nakazili koronavirem Sars-CoV-2. Výsledky jejich studie jsou překvapující. Především u pacientů, kteří nevykazovali příznaky, nebo byly jen velmi mírné, imunita během dvou až tří měsíců vymizela.

Studie není rozsáhlá, odborníci zkoumali 37 infikovaných koronavirem Sars-CoV-2 z oblasti Wan-čou, kteří netrpěli žádnými příznaky nákazy, se stejným počtem lidí, u nichž byl průběh nákazy normální.

Zjistilo se, že tři až čtyři týdny po prodělání nákazy získalo z asymptomatické (bez příznaků) skupiny krátkodobě protilátky pouze 62,2 procenta pacientů. Ve skupině nakažených, u nichž byl normální průběh nemoci, však protilátky získalo 78,4 procenta pacientů.

Po osmi týdnech byla hladina protilátek u asymptomatické skupiny nižší o 81,1 procenta, u lidí s příznaky byla nižší o 62,2 procenta. Po třech měsících hladiny protilátek klesly na nezjistitelnou hladinu u 40 procent vyléčených pacientů, kteří neměli projevy nemoci, ve srovnání s pouze 13 procenty u druhé skupiny.

Vědci navíc zjistili, že osoby, u nichž se v průběhu nemoci nevyskytly příznaky, mají slabší imunitu vůči koronaviru, protože se na imunitní obraně podílí méně buněčných proteinů.

Studie dále odhalila, že u nakažených, kteří během nemoci nevykazovali žádné nebo jen mírné příznaky, měla třetina „plicní stín“ charakteristický pro plicní chorobu covid-19 a také další abnormality. Tito pacienti navíc vylučovali virus i čtyři dny déle než ti, kteří měli běžný průběh nákazy.

V této souvislosti varuje profesor imunologie Danny Altmann z Imperial College London, že většina infikovaných lidí koronavirem Sars-CoV-2 má pouze mírné nebo žádné příznaky. Je proto podle jeho slov zásadní zjistit, zda a na jak dlouho získali vůči tomuto viru imunitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků