Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Carlos Barria, Reuters

Přísný režim. Tchaj-wan kontroluje dodržování karantény pomocí mobilů

Tchaj-wan, který si vysloužil obdiv ostatních zemí za to, jak rychle a účinně dokázal na šíření nového koronaviru zareagovat, využívá mobilní telefony ke kontrole dodržování nařízených karantén. Informuje o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Carlos Barria, Reuters
Přísný režim. Tchaj-wan kontroluje dodržování karantény pomocí mobilů

Systém sleduje mobilní signál a pokud člověk, který má být v izolaci, opustí domov nebo telefon vypne, upozorní místní úřady. Ty porušovatele do 15 minut kontaktují nebo pošlou na jeho adresu kontrolu. Úředníci navíc lidem v karanténě dvakrát denně volají, aby se ujistili, že se nesnaží opatření obejít tím, že nechávají telefon doma.

"Naším cílem je zabránit lidem, aby chodili po okolí a roznášeli infekci," řekl představitel tchajwanského ministerstva pro kybernetickou bezpečnost.

Někomu ale připadá systém obtěžující. Jedna žena se Reuters svěřila, že se jí dvakrát nepodařilo přijmout kontrolní hovor, když ráno spala. "Řekli mi, že jestli ještě jeden hovor zmeškám, tak za mnou přijde policie. Cítím se jako vězeň." Narušitelé karantény mohou dostat pokutu až milion tchajwanských dolarů (přibližně 800 000 korun).

Podobné kontrolní mechanismy používají i další země. V Hongkongu monitorují pohyb lidí v karanténě speciální náramky, v Singapuru se izolovaným lidem zase rozesílají zprávy s odkazem, na který musí příjemce kliknout. S pomocí IP adresy se dá ověřit, že je doma.

Thajsko a vietnamská metropole Hanoj kontrolují pohyby lidí pomocí mobilní aplikace. Širokou škálu technologií ke kontrole pohybů osob i jejich zdravotního stavu nasadila v boji s koronavirem také Čína. Moderní technologie používá k pečlivému dohledávání potenciálně nakažených osob také Jižní Korea.

Tchaj-wan má doposud 135 potvrzených případů infikovaných novým koronavirem a dvě úmrtí. Za pátek přibylo 27 případů, což je zatím největší denní přírůstek, informuje Reuters. Podle místní vlády si ale většina z nově nakažených lidí virus přivezla ze zahraničí.

Tchaj-wan kvůli šířící se epidemii zakázal vstup cizincům z mnoha zemí. Všichni, kdo do země přicestují, musí projít 14denní karanténou. Vláda také nabádá tchajwanské občany, aby nikam necestovali, pokud to není nutné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků