Hlavní obsah
Zdravotnický personál nemocnice v pražském Motole Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Přes tisíc mediků se šikuje na pomoc

Studenti lékařských fakult se začali sdružovat přes Facebook a oslovují po celé republice nemocnice s případnou výpomocí. Právu to řekl jeden z organizátorů iniciativy a studentský člen Akademického senátu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Sychra, kde se nápad zrodil.

Zdravotnický personál nemocnice v pražském Motole Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Přes tisíc mediků se šikuje na pomoc

Spolupráce je už podle něj domluvená například s pražskou Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady, ale jedná se i s dalšími ústavy.

„Vytvořili jsme facebookovou skupinu s názvem Dobrovolníci z řad studentů LF, kam se hlásí studenti, kteří mají zájem o pomoc nemocnicím. Původně byla skupina myšlená pouze pro studenty 3. LF UK, ale už to tak není,“ vysvětlil Sychra. Počet členů ve skupině narůstá každou hodinou, v pátek brzy ráno jich bylo téměř 1950.

Iniciativa již má podle Sychry celorepublikový charakter, protože organizátoři jsou v kontaktu se zástupci všech českých lékařských fakult. Na základě dohody pak mají vzniknout buňky, které budou mít na starosti své studenty a budou zodpovědné za komunikaci s lokálními nemocnicemi.

„Jde o preventivní opatření. Kdyby náhodou přišla krize a hrozil kolaps zdravotnictví, tak my už proškolení naskočíme. Není to tak, že by v této situaci nebyli v nemocnicích lékaři a systém kolaboval,“ osvětlil Sychra. Zároveň ale upozornil, že zaskakování mediků za běžné lékaře nepřichází v úvahu.

České zdravotnictví se však i bez koronaviru dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařského personálu. Ve zdravotnickém segmentu chybí 2000 pracovníků. Podle informací vládních orgánů je připraveno 1139 lůžek v infekčních odděleních a pracuje na nich 880 zdravotních sester a 430 lékařů.

Obor, ročník i čas

Studenti, kteří mají zájem o práci v nemocnici, vyplní formulář, do něhož uvedou ročník a obor studia, své časové možnosti či představu o práci, kterou by chtěli vykonávat.

Nouzový stav v ČR

Foto: Martin Havelka, Novinky

„Na základě toho vybereme studenty, které si nemocnice zaškolí a rozdělí si je na oddělení, kde jsou potřeba,“ sdělil Sychra. Nemocnice s vybranými studenty uzavře krátkodobý pracovní vztah, jelikož se taková výpomoc musí pracovně-právně ošetřit.

„Důležité jsou například časové možnosti studentů, protože na fakultách se zkoušky nezrušily. Musíme tedy brát v potaz i to, že se studenti potřebují dál vzdělávat. Ale v úvahu bereme také to, co chtějí dělat, protože nikoho do ničeho nutit nemůžeme,“ doplnil.

Studenti vyšších ročníků si mohou zažádat o pozici ošetřovatele, prváci se mohou třeba starat o děti zdravotníků, i taková pomoc je podle Sychry potřeba. „Pak je ještě sanitář a tam jsou potřeba sanitářské zkoušky. Studenti po druhém ročníku si budou moci doplnit sanitářské zkoušky e-learningovou cestou,“ řekl. Kurzy prý zaštítí škola.

„Sanitář vám pomůže zvednout pacienta či udělat základní hygienu. Může to vypadat jednoduše, ale opak je pravdou. Při zvedání nesmíte ublížit ani jemu, ale ani sobě,“ doplnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků