Hlavní obsah
Tisková konference po pondělním jednání Foto: ČTK

Přehledně: Jaká nová opatření vláda zavedla a která naopak zmírnila

Vláda v pondělí opět změnila některá nařízení v souvislosti s koronavirem. Například zmírnila nutnost nošení roušek. Ty už nemusí nosit děti do dvou let nebo řidiči. Dále nařídila nutnou karanténu pro všechny Čechy vracející se ze zahraničí. Soubor všech nových opatření si přečtěte přehledně.

Tisková konference po pondělním jednání Foto: ČTK
Přehledně: Jaká nová opatření vláda zavedla a která naopak zmírnila
 • Vláda prodloužila omezení pohybu osob do 11. dubna. To je také datum, do kdy trvá nouzový stav.

O dalším prodloužení nouzového stavu by musela rozhodnout Poslanecká sněmovna. V rámci omezení pohybu se mohou lidé na veřejnosti pohybovat pouze ve dvou. Zároveň až na výjimky stále trvá uzavření restaurací a většiny obchodů.

 • Všichni Češi, kteří se vrátí z ciziny, musí na 14 dnů do karantény.

Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací, na kterém je 19 zemí, mimo jiné USA, Španělsko, Itálie, Německo, Rakousko, Francie, Austrálie nebo Velká Británie.

 • Roušky nemusí nosit děti do dvou let a řidiči motorových vozidel.

Doposud byla povinnost nosit roušky pro všechny bez výjimky vždy na veřejném prostranství. Podle interpretace ministra vnitra Jana Hamáčka mají lidé nosit roušky všude tam, kde jsou lidé a mohli by někoho nakazit. Což není cyklista, který jede sám po lese, uvedl příklad.

 • Otcové budou moct být ve výjimečných případech u porodu.

Otcové budou moct být u porodu handicapovaných rodiček či cizinek, které potřebují tlumočení nebo v případě, kdy hrozí narození mrtvého plodu.

 • Podnikatelé, kteří museli zavřít provozovnu, mohou žádat o odklad nájemného až o šest měsíců.

Dlužné nájemné budou následně moci splácet v dalším období, a to až dva roky.

 • Zaměstnanci tzv. kritické infrastruktury nemohou po dobu nouzového stavu
  čerpat dovolenou.

Vláda zakázala zaměstnancům subjektů takzvané kritické infrastruktury čerpat dovolenou po dobu nouzového stavu. Kritickým zaměstnancům nařídila specifický režim. Firmy musí těmto zaměstnancům zajistit zdarma ubytování v místě výkonu práce a domluvit režim setkávání s rodinou a osobami blízkými. Jde především o zaměstnance strategických energetických firem.

 • Kraje by měly omezit dopravu.

Stát i kraje by měly omezit dopravu podle aktuální poptávky cestujících. Zájem o cestování je totiž podle dopravců na minimu. Kraje by také měly kvůli šíření koronaviru omezit prodej jízdenek u řidiče ve všech regionálních spojích, doporučila dnes vláda.

 • Silniční dopravci budou moci odložit platbu mýtných poplatků o tři měsíce.
 • Posunuty budou i úhrady záloh na silniční daň.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků