Hlavní obsah
Členka polského parlamentu Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Posílají nás se šavlí proti tankům, zlobí se polští lékaři

Polští lékaři vyzvali v sobotu vládu premiéra Mateusze Morawieckého, aby v souvislosti se šířící se epidemií koronaviru vyhlásila v zemi stav živelní katastrofy.

Členka polského parlamentu Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Posílají nás se šavlí proti tankům, zlobí se polští lékaři

„Nakažených neustále přibývá a nadcházejících 30 dnů bude v boji s koronavirem klíčových. Je proto třeba právní cestou omezit na minimum veřejné, pracovní i společenské aktivity obyvatelstva,“ uvedla v prohlášení Hlavní lékařská rada.

„To, co se nyní děje v polském zdravotnictví, které je desetiletí vědomě zanedbávané, ty výzvy obalené do martyrologie, že vlast v nouzi volá, a my zdravotníci abychom pracovali nonstop bez roušek a ochranných prostředků, je zase jednou svérázné Varšavské povstání. Ti, kteří teď rozhodují, opět posílají lidi s příslovečnou šavlí na tanky,“ podpořil výzvu lékařské rady chirurg Maciej Smietanski z Gdaňsku v narážce na události ze září 1939, kdy proti tankům wehrmachtu vedli zoufalý a beznadějný boj polští husaři.

Pozitivně testovaných1717
Obětí19

„Polsko má dnes jen jeden zásadní problém – boj s koronavirem. Přestože téměř tři čtvrtiny (72 procent) Poláků v průzkumech veřejného mínění chtějí, aby prezidentské volby plánované na 10. května byly odloženy, vládní Právo a spravedlnost (PiS) stále trvá na jejich uspořádání,“ upozornil portál Natemat.pl. V tomto duchu postupuje i Sejm, dolní komora parlamentu, v níž má PiS většinu.

V sobotu nečekaně navrhl a schválil nová volební pravidla. Lidé starší 60 let či osoby v karanténě a izolaci budou moci volit prostřednictvím pošty nebo v zastoupení pověřených osob.

Opoziční politici, nezávislí právníci či polský ombudsman Adam Bodnar upozornili, že měnit volební zákon méně než šest měsíců před volbami odporuje ústavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků