Hlavní obsah
Dr. Čung Nan-šan na konferenci 27. února 2020 Foto: ČTK/AP

Pokud Američané koronavirus nezastaví, bude to pro svět pohroma, tvrdí čínský expert

Poradce čínské vlády stran zvládání epidemie nového koronaviru Čung Nan-šan varuje, že pokud nemoc nedostanou pod kontrolu všechny velké země, bude se epidemie přelévat z jednoho koutu světa do druhého stále dokola. Informoval o tom britský list The Daily Mail.

Dr. Čung Nan-šan na konferenci 27. února 2020 Foto: ČTK/AP
Pokud Američané koronavirus nezastaví, bude to pro svět pohroma, tvrdí čínský expert

Spojené státy jsou nyní koronavirem nejpromořenější zemí světa. A je to tedy teď zejména na nich. Rychle rostoucí počet nakažených podle Nan-šana představuje enormní zátěž pro tamní zdravotnictví a je třeba zajistit, aby se počet denně nově nakažených nedostal k 10 tisícům, jinak svět spadne do začarovaného kruhu.

„Zejména v jisté velké zemi, pokud se tam nezastaví šíření, bude to pohroma pro celý svět,” řekl čínský expert s nevyřčenou narážkou na Spojené státy. Aby se svět vypořádal se současnou pandemií nového koronaviru je podle něj třeba, aby ji zvládly všechny velké země.

Čína se obává zavlečení ze zahraničí

Pandemie nového koronaviru má sice původ v Číně, ta už ale oznámila, že situaci dostala pod kontrolu a čísla jí dávají za pravdu. Alespoň ta oficiální. Peking proto za největší nynější riziko považuje zavlečení choroby ze zahraničí.

Podle oficiálních čísel bylo v Číně potvrzeno 81 620 případů nákazy koronavirem a 3322 lidí zemřelo. V USA, kde byl v posledních dnech zaznamenán rapidní nárůst, je aktuálně 245 442 potvrzených případů nákazy, z čehož 6 098 lidí zemřelo a 10 411 lidí se uzdravilo.

Česká republika má z celkem 4091 případů 72 vyléčených a 53 mrtvých. Denní podíl pozitivních záchytů na celkovém počtu testovaných lidí klesá, ve čtvrtek to bylo 4,28 %. To je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška pozitivní. „Kdyby se epidemie vymykala z ruky, tak by to procento naopak rostlo,” uvedl pro Právo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků