Hlavní obsah
Sanitky u provizorní nemocnice v londýnském centru Excel Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP

Počet obětí koronaviru v londýnské nemocnici je třikrát vyšší, než uvádějí statistiky

Ve Velké Británii zemřelo na nákazu koronavirem 1408 lidí, ale skutečná čísla budou zřejmě několikanásobně vyšší. Alespoň o tom hovoří zástupci londýnské nemocnice King's College Hospital, kde bylo oficiálně hlášeno 11 úmrtí, přičemž ve skutečnosti zde zemřelo více než 31 lidí.

Sanitky u provizorní nemocnice v londýnském centru Excel Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP
Počet obětí koronaviru v londýnské nemocnici je třikrát vyšší, než uvádějí statistiky

Podle zástupkyně britského šéflékaře doktorky Jenny Harriesové totiž může docházet v oficiálním zveřejnění dat ke zpoždění. Nemocnice nejprve musí o úmrtí informovat rodinu, která musí dát souhlas se sdílením základních informací, poté musí dojít ke shodě mezi uvedenými daty NHS a vládou a až poté dochází k přidání úmrtí mezi oficiální údaje.

U nakažených koronavirem navíc musí dojít k opakovanému testování, aby byl virus skutečně potvrzen, a pokud k tomu nedošlo během života nemocného, opakovaný test se provádí i po smrti.

„Tento proces může trvat několik dní až týdnů. Čím více lidí umírá, tím se zvyšuje počet nevyřízených dokumentů a proces je pomalejší,” vysvětluje pro Daily Mail Jenny Harriesová.

„Snažíme se ale vždy důkladně zkontrolovat a vyhodnotit všechna data, aby nedocházelo k chybnému hlášení dat a případným opravám,” dodává Harriesová.

Návrat do normálního života se odkládá

Spojené království v pondělí vstoupilo do druhého týdne přísných opatření, přičemž doposud bylo na koronavirus pozitivně testováno 22 141 lidí.

Harriesová na tiskové konferenci v Downing Street lidem vzkázala, že by neměli na současnou krizi pohlížet jako na něco, co brzy pomine. Zatím si nikdo není jistý, zda sociální izolace zabere a zda 2-3 týdny po Velikonocích nebudou mít počty zemřelých stále vzestupnou tendenci.

„I kdyby ale tato striktní omezení uspěla a začalo by docházet k menšímu počtu nakažených, příliš brzký návrat k normálnímu způsobu života by mohl vést k novému katastrofálnímu nárůstu infekce,” varovala občany Harriesová.

Vládní dokumenty od vědeckých poradců tak nyní očekávají, že návrat k normálnímu životu může trvat až 6 měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků