Hlavní obsah
 

Pětina Američanů nemá vycházet, zákazy platí v Kalifornii, New Yorku a Chicagu

Na každého pátého Američana se vztahují nařízení amerických států, které vyhlásily omezení pohybu a nakázaly uzavřít bary a restaurace nebo stadiony. Ke státům New York a Illinois se přidaly Connecticut, Kalifornie i New Jersey, uvedla v sobotu stanice BBC. V USA je skoro 20 000 nakažených a 230 mrtvých.

 
Pětina Američanů nemá vycházet, zákazy platí v Kalifornii, New Yorku a Chicagu

V pátek vydaly nařízení zůstat doma pro desítky milionů svých obyvatel státy New York, Connecticut a Illinois. Většina podniků má zůstat uzavřena a lidé mají jít ven jen, když jdou nakoupit, do lékárny nebo jedou pro benzín.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo omezil veřejné shromažďování a rozhodl, že všichni zaměstnanci, kteří nejsou klíčoví pro běh státu, mají zůstat doma. V New Yorku je nejvíc potvrzených případů z USA, už přes 7000. Cuomo dodal, že tato nařízení budou vynucována.

V pátek americký prezident Donald Trump prohlásil stát New York za postižený katastrofou, takže může dostávat pomoc z federálního rozpočtu.

Podobná opatření vyhlásil i stát Illinois, kde se nachází Chicago.

Vyprázdněné náměstí Times Square v New Yorku. Tabule varují před nemocí Covid-19.

Foto: John Minchillo, ČTK/AP

Zavřeny jsou od pátku v New Yorku stejně jako v Connecticutu, New Jersey a Pennsylvánii všechna holičství, kadeřnictví, nehtová a tetovací studia.

Omezení v Kalifornii

Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil, že obyvatelé 40milionového státu by měli zůstávat doma. Chodit budou nadále moci jen na nákupy potravin, do lékáren, k lékaři či na úřady. Při procházkách budou muset dodržovat patřičný odstup.

Podle Newsoma dosud určitá omezení platila pro zhruba polovinu obyvatel Kalifornie, například v okresech u San Franciska. Aktuální nařízení omezení rozšiřuje na všechny obyvatele státu. Newsom odhadl, že se přes polovinu obyvatel do dvou měsíců nakazí novým koronavirem.

Nevada vydala zákaz na provozování služeb, které nejsou klíčové, už v úterý. Zavřena byla i kasina. Na Havaji se uzavřely kluby a bary, nesmí se setkávat více než deset lidí

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků