Hlavní obsah
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Denis Balibouse, Reuters

Petici za odvolání šéfa WHO podepsalo přes 750 000 lidí

Tchaj-wan ve čtvrtek oznámil, že požaduje omluvu od šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse. Důvodem jsou jeho středeční vyjádření, ve kterých uvedl, že Tchaj-wan stojí za rasistickou kampaní, která je proti němu vedena. Také 756 000 lidí podepsalo petici za odvolání Ghebreyesuse, uvedl ve středu list The Daily Mail.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Denis Balibouse, Reuters
Petici za odvolání šéfa WHO podepsalo přes 750 000 lidí

Hlavním důvodem je, že 23. ledna odmítl označit epidemii koronaviru v čínském Wu-chanu za celosvětovou hrozbu. Udělal to až na konci února.

Šéf WHO zaútočil na Tchaj-wan, když odpovídal na otázku ohledně kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších světových vůdců. „Tento útok přichází z Tchaj-wanu. Ministerstvo zahraničí o této kampani ví a nedistancovalo se od ní,” uvedl Ghebreyesus. Údajnou kampaň označil za rasistickou a vedenou proti Afričanům.

Ve svém vyjádření Adhanom Ghebreyesus rovněž vyzval USA a Čínu, aby lépe spolupracovaly, neboť podle něj hrozí, že se pandemie změní v ještě větší krizi.

„Bez ověření faktů Tedrosova neprokázaná a nepravdivá obvinění nejenže nejsou založena na realitě, ale navíc vážně poškodila naši vládu a náš lid,” uvedla ve čtvrtek tchajwanská diplomacie v prohlášení, „tyto urážky a pomluvy jsou extrémně nezodpovědné.”

Prohlášení šéfa WHO zkritizovala i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Tchaj-wan podle jejích slov odmítá jakoukoli formu diskriminace: „Dlouhá léta jsme vyloučeni z mezinárodních organizací a víme lépe než kdokoli jiný, jaké to je být diskriminovaný a izolovaný. Jestliže generální tajemník Tedros ustojí tlak z Číny a přijede na Tchaj-wan, aby viděl naše úsilí v boji s covid-19, uvidí, že těmi skutečnými oběťmi nespravedlivého zacházení jsou Tchajwanci.“

Také petice, která vznikla na Tchaj-wanu, si stěžuje, že Tchaj-wan není samostatně zastoupen ve Světové zdravotnické organizaci. OSN však za jediného reprezentanta Číny považuje pekingskou vládu. I naprostá většina světových zemí včetně USA a států EU uznává politiku jedné Číny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků