Hlavní obsah
Vývoj kurzu koruny k euru Foto: Novinky

Euro už je za víc než 27 korun

Kurz české měny v pondělí oslabil až na 27,18 korun za euro. Dolů ji poslaly kroky proti koronaviru, zásah ČNB nepomohl. Od začátku února euro posílilo skoro o dvě koruny. Investoři se zbavují rizikových aktiv, mezi které patří i právě koruna.

Vývoj kurzu koruny k euru Foto: Novinky
Euro už je za víc než 27 korun

„Světové trhy vkročily do nového týdne panikou. Výprodeje s sebou strhly i korunu, která krátce oslabila až k hranici 27,00 za euro. Pokud se situace neuklidní, případný zásah ze strany České národní banky bude dost možná jen otázkou času,” řekl dopoledne Novinkám ekonom Roklen Jan Berka.

K mimořádnému kroku ČNB přistoupila ještě týž den, tedy v pondělí odpoledne. Oznámila snížení úrokových sazeb i připravenost bránit korunu před přílišnými výkyvy. Po páté hodině nicméně koruna dál oslabila až na téměř 27,20 za euro.

„Zajímavostí je, že koruna oslabuje aktuálně daleko výrazněji než její středoevropské protějšky forint a zlotý, když hlavní příčinou je podle mě prudký odliv zahraničního spekulativně-investičního kapitálu ještě z doby před ukončením intervenčního režimu ČNB,” komentoval pro Novinky analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Tuzemská měna oslabila i vůči dolaru, který nyní stojí 24,30 korun. Za den jde o oslabení o víc než tři procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků