Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: David Taneček, ČTK

Ostravská nemocnice má nakažené lékaře, nemocné jsou i tři seniorky z domova Iris

V Domově seniorů Iris v Ostravě, kde bylo v pondělí zjištěno onemocnění Covid-19 u jedné z ošetřovatelek, hygienici ve středu potvrdili další tři nakažené. U ostatních testovaných seniorů se nákaza buď nepotvrdila, nebo se na výsledky dosud čeká. Krajský krizový štáb Moravskoslezského kraje ve středu také informoval, že nákaza se objevila i ve dvou ostravských nemocnicích.

Ilustrační foto. Foto: David Taneček, ČTK
Ostravská nemocnice má nakažené lékaře, nemocné jsou i tři seniorky z domova Iris

Již dříve byl koronavirus zjištěn v rámci Moravskoslezského kraje ve frýdecko-místecké nemocnici. Nově se nákaza objevila v Městské nemocnici Ostrava a ve Fakultní nemocnici s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

„Bohužel pozitivitu máme nyní u dalších dvou zdravotnických zařízení, kde nyní nařizujeme protiepidemická opatření,“ potvrdila ve středu krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Ve fakultní nemocnici jde o dva nemocné lékaře, podle sdělení mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petry Petlachové se nakazili dva lékaři kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Oba jsou v domácím ošetřování.

„Byly provedeny odběry u všech zaměstnanců, kteří přišli do kontaktu s těmito lékaři. Zdravotnický personál uvedené kliniky pracuje v ochranných prostředcích s vysokým stupněm ochrany, používá například bezvýdechový respirátor FFP3. Organizačně je vše zajištěno tak, aby nedošlo k narušení plynulého chodu kliniky,“ uvedla mluvčí.

Také v městské nemocnici evidují jeden případ. Pozitivní test měla klientka ostravského Domova seniorů Iris, která byla v nemocnici hospitalizovaná, ale už se vrátila do domova.

Jak už Právo informovalo, v pondělí byla potvrzena nákaza u pracovnice přímé péče domova Iris. Následně začalo testování klientů i zaměstnanců, u tří klientek už testy virus potvrdily.

„Jde o dvě klientky z oddělení, kde pracovala nemocná ošetřovatelka, a jednu klientku, která se vrátila z Městské nemocnice Ostrava, přičemž není jasné, kdo ženu nakazil,“ uvedl ředitel domova Michal Mariánek s tím, že v domově bylo odebráno 86 vzorků a výsledky jsou zatím známy u 59 testů.

„Čekáme na výsledky i od všech zaměstnanců, kteří přišli do styku s touto ošetřovatelkou,“ doplnil ve středu náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Od středy také hasiči prováděli dezinfekci domova Iris a kraj plánuje vyčlenění nemocnice, kde by mohli být nakažení senioři hospitalizováni. „Hledáme prostory, kam bychom tyto seniory sváželi, například do nějaké jedné vytipované nemocnice,“ dodal Navrátil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků