Hlavní obsah
 

Ošetřovné i pro OSVČ a pro děti až do 13 let, schválila vláda

Ošetřovné po celou dobu mimořádného opatření v souvislosti s koronavirem budou moci čerpat i OSVČ a děti až do 13 let. Jde o celou dobu uzavření škol či školek. Schválila to ve čtvrtek vláda. Novelu dostane na stůl v úterý Sněmovna a následně ke schválení Senát a k podpisu prezident.

 
Ošetřovné i pro OSVČ a pro děti až do 13 let, schválila vláda

„Dohodli jsme se, že ošetřovné pro OSVČ půjde z gesce ministerstva průmyslu a obchodu a bylo dnes schváleno ve výši 424 korun na den, což je asi 14 tisíc korun za měsíc,” řekl ve čtvrtek večer ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Ošetřovné bude platit po celou dobu mimořádného opatření a po celou dobu uzavření škol a školek a bude platit i zpětně. Ti, kdo si již požádali, tak nebudou muset vyplňovat novou žádost,” doplnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že nově je program rozšířený i na děti do jejich třináctých narozenin.

Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci formou videokonference.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

„Bude to stát 2,7 mld korun měsíčně. A týká se cca 10 tisíc osob, na které lze čerpat ošetřovné,” dodala Maláčová.

Nyní lze ošetřovné čerpat po dobu až devíti kalendářních dní. V úterý ale vláda rozhodla, že nárok na ošetřovné dětí kvůli zavřeným školám se pro zaměstnance prodlouží po dobu trvání pandemie. Původně se jednalo pouze o děti do 10 let. Ošetřovné je pro zaměstnance ve výši 60 procent ze základu platu.

Peníze na ošetřovné pro OSVČ by měly jít z programu MPO Záruka COVID, na němž resort pracuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků