Hlavní obsah
Informace o karanténě na dveřích hasičské klubovny v obci Kynice na Havlíčkobrodsku Foto: Libor Plíhal, ČTK

Nic nám nechybí, zní z uzavřených Kynic, kde nemají ani prodejnu

„Jsme v pořádku, nic nám nechybí,“ slušně, ale zároveň s přesvědčivostí v hlase odkázal Právo s dotazy na dny příští místostarosta obce Kynice na Havlíčkobrodsku Tomáš Francl. Pro vesnici s 90 obyvateli platí od pondělního dopoledne karanténa kvůli koronaviru. Nákaza se tam rozšířila po oslavě mezinárodního dne žen 7. března.

Informace o karanténě na dveřích hasičské klubovny v obci Kynice na Havlíčkobrodsku Foto: Libor Plíhal, ČTK
Nic nám nechybí, zní z uzavřených Kynic, kde nemají ani prodejnu

Vesnička nedaleko Ledče nad Sázavou s necelou stovkou obyvatel, kde není ani prodejna, nyní horečně zajišťuje všechno, co je třeba pro fungování obce v rámci krizového řízení.

Kynice se pro svět zavřely v pondělí před polednem. Více než týden poté, co se zhruba padesátka lidí sešla na oslavě pořádané místními hasiči. Akci navštívil podle krajské epidemioložky Aleny Dvořákové účastník z Prahy, který měl pozitivní test na koronavirus. A v pondělí se potvrdily čtyři případy nákazy v Kynici.

V úterý se do vesnice na testování ostatních chystá speciální výjezdová skupina krajské záchranky.

Vesnice Kynice leží na krajské páteřní silnici spojující Ledeč nad Sázavou s hlavním tahem I/38. Místo se tak musí objíždět, přístupové cesty stráží pět policejních hlídek. Dovnitř ani ven se až na výjimky nikdo nedostane.

Jednou z takových výjimek je místní farmář, který zaměstnává v péči o mléčný skot vesměs lidi odjinud. Štěstím je, že areál s několika sty kusy dobytka na okraji obce má vlastní přístupovou cestu, která umožňuje přístup tak, aby zaměstnanci nepřišli s Kynickými do kontaktu.

Obec Kynice na Havlíčkobrodsku

Foto: Libor Plíhal, ČTK

„Policie má seznam, pouští tam lidi podle občanky,“ řekl majitel farmy. Do té má přístup i svozová cisterna, její řidič nadojené mléko čerpá sám. Dovážet je potřeba i krmivo.

„Organizace života v obci je nadále v kompetenci místní samosprávy. Jsem v kontaktu s paní starostkou. Odběrová skupina záchranky na místo doveze mj. dvě stovky roušek, tak aby občané měli možnost improvizované ochrany. Domlouváme případnou dodávku potravin. O její termínové potřebnosti bude paní starostka informovat,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Podle místostarosty Francla obdržela obec řadu nabídek pomoci, váží si toho, ale zařizování má v těchto chvílích při omezeném počtu lidí nad hlavu.

„Lidi jsou tu zásobení. Individuální potřeby se řeší předávkou na hranicích katastru, a to přes příbuzné nebo obec; zatím ale moc takových případů nebylo. To se bude řešit spíš příští týden,“ zmínil v rychlosti místostarosta.

Jak se žije v místě odříznutém od světa, se prý novináři mají zeptat až za několik dnů, až se všechno vyřídí a usadí. „My vám odtud neutečeme,“ zasmál se Tomáš Francl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků