Hlavní obsah
Pondělní sněžení v Malé Úpě Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Neskupujte léky, vyzval SÚKL Čechy, kteří se rozhodli předzásobit

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek přiznal, že kvůli epidemii koronaviru se lidé začali masivně předzásobovat léky s paracetamolem a ty jsou momentálně často nedostupné.

Pondělní sněžení v Malé Úpě Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Neskupujte léky, vyzval SÚKL Čechy, kteří se rozhodli předzásobit

„U nejprodávanějšího léčivého přípravku z této skupiny došlo v posledních týdnech k navýšení prodeje více jak trojnásobně. Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy měsíční poptávka,  tj. přes 300 tisíc balení,” konstatoval ústav.

Produkty s paracetamolem jsou tak nyní na trhu často kvůli „enormnímu předzásobení” nedostupné, byť Zentiva coby výrobce Paralenu,který je jedním z nejprodávanějších léků s paracetamolem, zvýšila výrobu.

„Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosíme o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují,” uvedl mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Ústav apeloval na občany, aby se při užívání léků řídili příbalovou informací a nepřekračovali doporučené denní dávkování, neboť hrozí poškození jater.

Na příští dny jsou naplánovány dodávky v řádu stovek tisíc balení a ministerstvo i ústav jednají o dalším dovozu. Ten může komplikovat skutečnost, že podobná situace panuje i v dalších evropských zemích, kvůli čemuž již například v Dánsku, Norsku, či Belgii přistoupili k omezení výdeje některých volně prodejných léků.

Veřejnost se předzásobením léky možná snaží vyhnout situaci, která nyní panuje s ochrannými prostředky, jakou jsou roušky a respirátory. O nich vláda tvrdila, že je jich dostatek. Ale bylo nařízeno jejich povinné nošení v MHD a nyní i na veřejnosti, a tak nezbylo lidem, než si je opatřit nebo ušít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků