Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády Foto: Ondřej Deml, ČTK

Neomezené cestování není otázka letošního léta, varuje Vojtěch

Neomezené cestování jako v době před pandemií koronaviru není otázka tohoto léta, řekl v sobotu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Umí si představit, že by lidé mohli v letní sezóně cestovat do vybraných zemí s nízkým rizikem nákazy. Zatím se vedou jednání s Chorvatskem a se Slovenskem. Zdůraznil, že vše bude záležet na vývoji pandemie.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády Foto: Ondřej Deml, ČTK
Neomezené cestování není otázka letošního léta, varuje Vojtěch

„Dokážu si to představit u vybraných zemí, ale nikoli tak, jak jsme byli zvyklí před pandemií. To si myslím, že není otázka následujících týdnů a možná ani tohoto léta,” řekl Vojtěch o možnosti dovolené v zahraničí. Klasická turistika by se podle něj mohla uvolnit do zemí, které jsou mírně rizikové. Bezrizikový z hlediska nákazy podle něj nyní není žádný stát.

Pro rozhodnutí o tom, zda bude možné cestovat za hranice, bude podle Vojtěcha vývoj pandemie. „Bude záležet, a myslím, že ostatní státy k tomu přistupují stejně, na aktuální epidemiologické situaci. Dnes nevíme, jestli přijde druhá nebo třetí vlna. Dnes to můžeme nějak plánovat, ale moudřejší budeme na konci května,” řekl.

Jednání o možných cestách českých turistů se podle Vojtěcha vedou s Chorvatskem a se Slovenskem, jsou do nich zapojena i ministerstva vnitra a zahraničí. Zásadní podle Vojtěcha bude stanovit podmínky pro cestování.

Jako pravděpodobné vidí, že se bude od turistů vyžadovat negativní test na koronavirus, otázkou zůstává možná karanténa po návratu. „Pro nás je důležité, abychom zachovali pozitivní trend, který v České republice máme, abychom neriskovali druhou vlnu pandemie,” řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků