Hlavní obsah
Zdravotníci v Berlíně jdou do testovacího centra zřízeného mimo lékařskou ordinaci. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Němce svírá strach, počty nakažených razantně stoupají

Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se v Německu nezadržitelně šíří. Z nejnovějších statistických dat Institutu Roberta Kocha vyplývá, že počet potvrzených případů stoupl o dalších 4062 případů. V zemi je tedy celkově nakažených 22 672 lidí. Současně vzrostl počet obětí o 31 na celkových 86. Prudký nárůst vysvětluje institut tím, že v neděli nebyla k dispozici data od všech spolkových zemí.

Zdravotníci v Berlíně jdou do testovacího centra zřízeného mimo lékařskou ordinaci. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Němce svírá strach, počty nakažených razantně stoupají

Nejpostiženější spolkovou zemí je Severní Porýní-Vestfálsko, kde je 5615 potvrzených případů nákazy a 28 obětí. Právě zde přibylo nejvíce nově nakažených.

Na pomyslném žebříčku patří druhé místo Bavorsku. To registruje 4892 nakažených a celkem 26 obětí. Oproti předchozímu dni přibylo 1242 nově potvrzených případů nákazy.

Třetí místo patří spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde je 3811 nakažených SARS-CoV-2 a 21 obětí.

Vyšší počty nakažených hlásí také Dolní Sasko (1483), Hesensko (1347), Porýní-Falc (1177) a Berlín (1077).

Přísnější opatření, která Německo a jednotlivé spolkové země zavedly, by se podle šéfa institutu Lothara Wielera mohly projevit nejdříve ve středu.

Zákaz setkání více než dvou lidí

V celém Německu jsou z rozhodnutí vlády minimálně na dva týdny zakázána shromáždění více než dvou lidí. Výjimka se vztahuje na rodiny a členy jedné domácnosti. Na veřejnosti mají lidé dodržovat minimálně 1,5metrový odstup.

Uzavřely se restaurace i další gastronomická zařízení s výjimkou těch, kde je možné pokrmy vyzvednout s sebou nebo si je objednat přímo domů. Zavřeno musí mít i všechna kadeřnictví, kosmetická studia či masážní salony.

Na dodržování opatření bude dohlížet policie. V některých spolkových zemích za porušení nařízení hrozí pokuta až 25 tisíc eur (686 tisíc korun), nebo dokonce několikaleté odnětí svobody.

Spolkové země mohou navíc přijít s dalšími pravidly. Například Sasko od pondělí výrazně omezilo vycházení. Lidé budou moci z domovů vyjít jen do práce, k lékaři, na nákup nebo třeba na procházku v blízkosti domova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků