Hlavní obsah
Český Krumlov patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a ročně ho navštíví až půl milionu turistů. Foto: Novinky

Kvůli koronaviru zavřou hrady a zámky i národní galerie a knihovna

Kvůli koronaviru uzavře Národní památkový ústav (NPÚ) všechny celoročně otevřené objekty a odložil zahájení letošní návštěvnické sezony. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odpoledne rozhodl o uzavření veškerých příspěvkových organizací, jako jsou galerie, muzea a knihovny. Opatření souvisí s rozhodnutím vlády zrušit veškeré jednorázové akce pro více než 100 lidí. Uzavřeny budou rovněž školy.

Český Krumlov patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a ročně ho navštíví až půl milionu turistů. Foto: Novinky
Kvůli koronaviru zavřou hrady a zámky i národní galerie a knihovna

„Bude se vracet vstupné a činnost bude na přechodnou dobu zmrazena na to nejdůležitější,“ uvedl ministr. Uzavřena tak bude například i Národní knihovna, Národní galerie i další instituce.

Uzavření Národní knihovny se dotkne jak Klementina, tak Centrálního depozitáře v pražské Hostivaři, kde se nachází jedna ze studoven.

Zavřené hrady a zámky

„V návaznosti na aktuální nařízení vlády Národní památkový ústav do odvolání uzavírá památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Děkujeme za pochopení,” oznámil NPÚ.

Národní památkový ústav coby státní příspěvková organizace spravuje množství památek, mezi nimiž převažují hrady a zámky.

Mezi nejnavštěvovanější objekty ve správě NPÚ patří zámky Lednice, Český Krumlov, Hluboká, Valtice či Karlštejn. Loni objekty NPÚ přivítaly více než pět milionů návštěvníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků