Hlavní obsah

Na jaře bylo mnohem hůř. Počty pacientů s těžkým průběhem jsou výrazně nižší

Ačkoliv počet osob, které se v České republice momentálně potýkají s nákazou koronavirem, překročil poprvé od začátku epidemie hranici pěti tisíc a relativně vysoké jsou i počty nově potvrzených případů, nelze současnou situaci srovnávat s jarními měsíci. Zásadně totiž nerostou počty hospitalizovaných ani pacientů s těžkým průběhem onemocnění.

Na jaře bylo mnohem hůř. Počty pacientů s těžkým průběhem jsou výrazně nižší

Rozdílnost situace lze dobře vidět na srovnání počtu aktivních případů nákazy, které na jaře kulminovaly 10. dubna na čísle 4749 a nynějším stavem, kdy ve středu evidovali hygienici 5046 nakažených osob.

Zatímco v dubnu bylo v souvislosti s covidem-19 hospitalizováno kolem 440 osob, v současnosti se počet lidí, kteří s potvrzenou nákazou potřebují vzhledem ke svému zdravotnímu stavu hospitalizaci, pohybuje v posledních týdnech do 150.

To, že celkový počet aktivních případů není pro odborníky klíčovým kritériem, potvrdil i epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula, podle něhož je podstatné, jaký je „počet závažných forem” , přičemž ten je podle něj „momentálně dramaticky nižší, než tomu bylo v úvodní fázi“.

Jestliže v dubnu bylo na plicní ventilaci či mimotělní oběh odkázáno i devět desítek pacientů, aktuálně jsou to dvě desítky a jejich počet se nijak zásadně nemění.

To souvisí i s tím, že nákaza se v ČR momentálně vyskytuje především v rámci lokálních ohnisek ať už v Moravskoslezském, či Libereckém kraji, kde již hygienici přistoupili k obnovení některých restrikcí. Nákaza se zatím nešíří mezi rizikovými skupinami, které představují senioři či lidé s chronickými zdravotními obtížemi.

Rostoucí počet odhalených případů v posledních dnech je nicméně negativním signálem, neboť ve srovnání s okolními státy jde v přepočtu na milion obyvatel o násobky nakažených.

Prymula v této souvislosti upozornil, že by na základě celkových počtů nakažených mohly některé státy vyřadit Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí, což by mohlo zkomplikovat plány lidem chystajícím se na dovolenou.

K takovému kroku ostatně již počátkem července krátkodobě přistoupily v souvislosti s ohniskem koronaviru v dole Darkov Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků