Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Petr Horník, Právo

Moravskoslezský kraj čeká na pomoc vojáků. Nákazu měli i v klimkovických lázních

Krajské vojenské velitelství v Ostravě už má informace o tom, jak by měla vypadat pomoc vojáků v Moravskoslezském kraji. V úterý ráno to Právu za velitelství sdělil Martin Ogořalek. Region patří aktuálně k nejpostiženějším z hlediska nákazy, nový případ se vyskytl i v lázních v Klimkovicích.

Ilustrační foto. Foto: Petr Horník, Právo
Moravskoslezský kraj čeká na pomoc vojáků. Nákazu měli i v klimkovických lázních

Vojáci by v kraji měli pomáhat při testování tisíců lidí.

„Je vyčleněné pro celé Česko 14 odběrových týmů, které budou dvoučlenné. Pro každý kraj je určen jeden tým, který má pomáhat s hromadným testováním. A protože máme v Moravskoslezském kraji takové problémy se šířením koronaviru, tak bylo rozhodnuto, že nyní zde bude nasazeno až pět těchto týmů místo jednoho. Začnou pomáhat v dolech na Karvinsku v sobotu 18. července. Měly by zde být do středy 22. července,“ sdělil Ogořalek s tím, že samozřejmě se týmy v rámci celého Česka budou přesouvat dle potřeby.

Pro celé Česko je vyčleněno 68 vojáků. Z toho bude 30 mediků, kteří budou řešit chytrou karanténu pro krajské hygienické stanice. Dalších 10 vojáků tvoří řídící koordinační analytický tým.

Ogořalek ale upozornil, že situace se bude měnit dle potřeby. „Toto jsou informace z úterního rána,“ dodal.

V nepříjemné situaci se nyní ocitly i lázně v Klimkovicích u Ostravy. V pátek zde zjistili, že mají jednoho nakaženého fyzioterapeuta na dětském oddělení.

„Měl teplotu a nějaké příznaky, a protože pracuje v exponované profesi, tak šel na test, který mu vyšel pozitivně. Hygieně jsme následně předali kontakty na všech 22 lidí, se kterými u nás byl v kontaktu. Jedná se hlavně o fyzioterapeuty, kteří skončili v karanténě, a lázně je nyní platí 100 procenty,“ uvedla mluvčí klimkovických lázní Ivana Gračková.

Dodala, že v kontaktu s fyzioterapeutem byly i čtyři děti, které odjely domů. Lázně jsou nyní naplněny z 95 procent, proto zde nyní řeší, jak zabezpečit cvičení pro klienty na dětském oddělení, když tolik fyzioterapeutů skončilo v karanténě.

„Doufáme, že pracovníci budou rychle otestováni a my budeme vědět, co dál. Jinak na dětském oddělení byly zrušeny hromadné akce. Dospělé oddělení funguje normálně, protože je i stavebně odděleno od toho dětského,“ popsala situaci Gračková.

Lázně na dva dny, v pondělí a úterý, zrušily příjem nových klientů. Bezpečnostní opatření tu fungují stále bez omezení, tedy nosí se roušky a dodržuje se původní dezinfekční režim. Za dobu, kdy kvůli epidemii koronaviru musely být zavřené, tak tyto soukromé lázně přišly o 45 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků