Hlavní obsah
Expertka WHO Maria van Kerkhoveová Foto: Martial Trezzini, ČTK/AP

Lidé s koronavirem jsou nejvíc nakažliví na počátku potíží

Lidé s koronavirem jsou nejvíce infekční ve chvíli, kdy poprvé pocítí nevolnost. Uvedla to v úterý epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) s poukazem na vědecké studie. Podle WHO je to komplikace pro kontrolu šíření viru SARS-CoV-2, ale lze jí docílit důsledným testováním a dodržováním vzdáleností mezi lidmi.

Expertka WHO Maria van Kerkhoveová Foto: Martial Trezzini, ČTK/AP
Lidé s koronavirem jsou nejvíc nakažliví na počátku potíží

„Z velmi omezených informací, které nyní máme k dispozici, se zdá, že lidé mají ve svém těle více viru v době nebo kolem doby, kdy se u nich vytvářejí příznaky, tedy velmi brzy,” řekla epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová.

Předběžné studie z Německa a USA ukazují, že lidé s mírnými příznaky mohou být nakažliví až osm nebo devět dní, a „může to být déle u lidí, kteří jsou vážněji nemocní”, dodala expertka.

Van Kerkhoveová také objasnila své pondělní tvrzení, že přenos covidu-19 lidmi bez příznaků je velmi vzácný, což někteří odborníci na infekce zpochybnili. V úterý odbornice s odvoláním na studie modelování nákazy řekla, že někteří lidé sice nemají příznaky, ale přesto mohou nakazit druhé.

„Někteří odhadují, že zhruba 40 procent přenosů může být způsobeno asymptomatickými případy, ale jsou to modely. Takže jsem to nezmínila v mé včerejší (pondělní) odpovědi, ale chtěla jsem se ujistit, že jsem to objasnila,” řekla v úterý van Kerkhoveová.

Krizový expert WHO Mike Ryan řekl, že koronavirus se zachycuje v horních dýchacích cestách, což mu umožňuje snadnější přenos kapénkami, než je tomu u příbuzných virů SARS nebo MERS, které se usazují v dolních cestách dýchacích.

„Když se nyní díváme na covid-19, máme infekční patogen, který je přítomný v horních cestách dýchacích, ve kterých virový náklad vrcholí v době, kdy právě začínáte být nemocní,” vysvětlil Ryan. „A proto se nemoc může šířit v té chvíli, kdy je tak nakažlivá, proto se rozšířila po světě tak nekontrolovatelně, proto je tak těžké tento virus zastavit,” dodal Ryan.

Některé země však podle něj ukázaly, že přenášení lze utlumit na „přijatelnou úroveň nebo dokonce na nulovou úroveň”, jak nedávno ukázal Nový Zéland.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků