Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Kvůli jedné svatbě je v Německu v karanténě 2500 lidí

Svatby a soukromé oslavy narozenin, křtiny či zásnuby patří k hlavním viníkům strmého nárůstu potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu, píše server týdeníku Focus. Jako příklad uvádí město Hamm ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde se po velké turecké svatbě ocitlo v karanténě 2500 lidí. Přes tři stovky se akce účastnily, většina z nich má pozitivní test, ostatní na test čekají. Další lidé se infikovali na oslavách a akcích spojených s touto svatbou.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Kvůli jedné svatbě je v Německu v karanténě 2500 lidí

Město Hamm se 180 tisíci obyvatel se ocitlo rázem na seznamu rizikových oblastí. Během sedmi dnů se tam vyšplhal počet nakažených na 95,5 na 100 tisíc obyvatel a číslo nadále prudce narůstá.

Podobný případ hlásí město Kleve, kde se na svatbě nakazilo koronavirem 61 ze 111 hostů, a mnohá další německá města.

Kancléřka Angela Merkelová se proto s premiéry jednotlivých spolkových zemí dohodla na zpřísnění podmínek konání svateb. Nově budou omezeny oslavy ve veřejných či pronajatých prostorách na maximálně 50 účastníků, a to za podmínky, že v daném místě se za sedm dní nezvýší počet nově nakažených a bude se pohybovat do 35 nových případů na 100 tisíc obyvatel.

V opačném případě, když se bude šíření koronaviru zrychlovat a počet nakažených překoná za sedm dní hranici 50 případů na 100 tisíc obyvatel, oslavy se omezí na maximálně 25 účastníků.

V případě akcí v soukromí bude platit pouze doporučení, na omezení se spolková vláda s jednotlivými zeměmi nedohodla. Vláda doporučuje, aby se oslav neúčastnilo více než 25 lidí.

Kabinet Merkelové přišel i s dalším opatřením, které je ovšem více než diskutabilní. Vláda rozhodla, že se zavede pokuta nejméně 50 eur (1360 Kč) za to, když lidé například v restauracích nebudou vyplňovat pravdivé osobní údaje. Nejvyšší postih za tento prohřešek bude hrozit ve Šlesvicku-Holštýnsku, kde může pokuta dosáhnout tisíce eur (27 tisíc korun).

Jak se bude pokuta vymáhat, je nejasné. Formuláře se vyplňují v restauracích a kavárnách, aby bylo možné v případě nákazy dohledat kontakty. Lidé ale záměrně udávají vymyšlená jména či se podepisují jako filmoví hrdinové.

V Česku zatím počet hostů na svatbách není omezen. Jedinou povinností jsou roušky. Vláda plánuje, že v případě schválení nouzového stavu by se omezil počet účastníků na svatbách na 30 lidí. Pravidlo by mělo platit od 19. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků