Hlavní obsah

Koronavirus v datech: Může se testovat víc?

Ministerstvo zdravotnictví si přeje, aby se více testovalo na koronavirus, zároveň ale neumí pomoci s nedostatkem testovacích sad. Některé laboratoře zase nemají dostatečně početný personál. Novinky.cz prověřily kompletní seznam ministerstva a zjistily, že situace v odběrových a testovacích místech je velmi dynamická a mění se ze dne na den.

Koronavirus v datech: Může se testovat víc?

Redakce Novinek konktaktovala všechna odběrová a testovací místa podle seznamu, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Ta zachytila na mapě. Místa jsou barevně rozlišena podle toho, kde se v tuto chvíli testuje a odebírají se vzorky. Přiblížením mapy a kliknutím na vybraný bod se zobrazí veškeré podrobnosti. Legendu lze pro přehlednější zobrazení vypínat.

Některé nemocnice nezvládly nápor

Praha s největším počtem obyvatel a logicky i s největším náporem nakažených má momentálně čtyři odběrová místa: Ústřední vojenská nemocnice, Nemocnice na Bulovce a EUC Laboratoře Praha. Indikované pacienty na doporučení praktického lékaře pak přijímá ještě vinohradská nemocnice.

Řada míst uvádí, že se jim tenčí zásoby testovacích sad, například šumperská nemocnice jich teď má maximálně na tři dny. Nedostatek materiálů nebo ochranných pomůcek hlásí i větší nemocnice.

Fakultní nemocnice Motol a Thomayerova nemocnice pozastavily provoz pro veřejnost a budou testovat už jen své pacienty a zaměstnance.

Obdobně je tom nemocnice v Liberci. Minulý pátek přestaly jezdit odběrové sanity, dojíždějící kvůli testům za potenciálně nemocnými až domů, a zdravotníkům chyběly nejen testy, ale i ochranné pomůcky.

Testování přerušila i nemocnice v Trutnově, testovací sady jí vydržely zhruba týden.

Před měsícem vláda zakázala volný prodej ochranných pomůcek a testování lidí soukromými laboratořemi. Po dvou týdnech režim změnila, a nadto umožnila testování i pro samoplátce. Nemocnice se však setkávaly s výrazně navýšenými cenami dodavatelů. Nyní si ochranné pomůcky zajišťují samy a musí na trhu tvrdě vyjednávat.

O testovací sady je obrovský zájem a lehkou výhodu mají nemocnice, které se předzásobily ještě před výskytem nákazy v Evropě. Všem se ale zásoby tenčí. Zdravotnická zařízení jsou vzájemně solidární a někde si poskytují ochranné pomůcky a testovací sady podle aktuální potřeby mezi sebou. Vyhlídky jsou ale podle nich velmi nejisté a většinou uvažují v řádech jednotek dnů.

Dynamická situace zkresluje statistiky

Rozdílná kapacita laboratoří, která se pohybuje mezi stovkou a tisícem odebraných či vyhodnocených vzorků denně, a vybavenost testovacími sadami se odráží v pravidelných denních výkazech ministerstva zdravotnictví.

Počty potvrzených onemocnění koronavirem se odvíjejí výlučně od počtů provedených testů. Vyhodnocení testů ale trvá celé dny a datum potvrzení nákazy tedy neodpovídá datu, kdy byl vzorek odebrán. V liberecké nemocnici dokonce hrozilo, že by se na výsledky čekalo i dva týdny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků