Hlavní obsah
Koronavirus chytil také šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti. Foto: Yara Nardi, Reuters

Koronavirus chytil i šéf italské vládní strany

Novým koronavirem se nakazil také šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti. Politik v sobotu na Facebooku oznámil, že je v domácí karanténě. V karanténě je od neděle 16 milionů Italů, což je čtvrtina populace země, informoval server Daily Mail.

Koronavirus chytil také šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti. Foto: Yara Nardi, Reuters
Koronavirus chytil i šéf italské vládní strany

„Také mám koronavirus," prohlásil Zingaretti ve videu umístěném na Facebooku. Uvedl, že je v domácí izolaci a že všichni lidé, s nimiž v posledních dnech přišel do kontaktu, by měli být podrobeni testům. Zingaretti dodal, že se cítí dobře. Šlo o prvního vysoce postaveného politika v zemi, který byl pozitivní na nový typ koronaviru. Demokratická strana je v koaliční vládě s Hnutím pěti hvězd.

Mezi nakaženými je i guvernér severoitalského regionu Piemont Alberto Cirio, informovala v neděli televize RAI.

Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa, oznámila agentura AFP s odvoláním na dekret, který v noci na nedděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště včetně lyžařských středisek. Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem.

Vládní vyhláška podle AFP od dnešního dne přísně omezuje cesty do rozlehlé oblasti na severu země a z ní. Opatření, které agentury označují za bezprecedentní a drastické, zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Týká se také například měst Modena, Parma, Piacenza nebo Rimini.

Podle agentury AP karanténa platná do 3. dubna dopadne na zhruba 16 milionů lidí. "Nebude žádné přemísťování do nebo z těchto oblastí nebo uvnitř nich, s výjimkou prokázaných důvodů souvisejících s prací, naléhavých případů nebo zdravotních důvodů," řekl Conte na tiskové konferenci uprostřed noci po hodinách spekulací o tom, co vláda chystá. "Platí omezená mobilita," konstatoval Conte.

Čeští občané v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda kvůli šíření nového typu koronaviru uvalila karanténu, se mohou vrátit domů. Na Twitteru to uvedli ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vyhláška nařizuje faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko). Kromě toho se v celé zemi ruší sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer.

Uzavřeny mají být podle agentury Reuters také lyžařské resorty nebo plavecké bazény. Zdravotníkům byla zrušena dovolená. Zhruba 60 milionům Italů nová oznámení vlády pravděpodobně ještě více změní běžný život poté, co se mnoha z nich dotkla už dřívější opatření jako celoplošné uzavření škol, poznamenala agentura DPA.

Conte zdůraznil, že Itálie čelí národnímu stavu nouze a že vláda od počátku přijímala co nejrozsáhlejší opatření. "Máme dva cíle: zastavit rozšíření nákazy a zabránit přetížení nemocničních zařízení," citovala DPA italského premiéra.

V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí. Počet lidí na jednotkách intenzivní péče v sobotu vzrostl o 23 procent na 567. Z 5883 původně nakažených Italů se 589 zcela vyléčilo.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat do celé Itálie, české občany v zemi vyzývá k návratu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků