Hlavní obsah
Transport pacienta v americkém Seattlu Foto: David Ryder, Reuters

Počet nakažených koronavirem na světě překročil milion

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 přesáhl ve čtvrtek večer celosvětově milion. Počet obětí nemoci Covid-19 překročil 51 000 lidí. Nejvíce případů hlásí Spojené státy, nejvyšší počet obětí je pak v Itálii. Dobrou zprávou je, že z nákazy se už celosvětově přes 210 000 lidí zotavilo.

Transport pacienta v americkém Seattlu Foto: David Ryder, Reuters
Počet nakažených koronavirem na světě překročil milion

Zhruba třetinu všech potvrzených případů obstaraly Spojené státy. Viceprezident Mike Pence v rozhovoru pro CNN uvedl, že situace v USA se bude patrně vyvíjet stejně jako v Itálii, která je koronavirem postižena nejvíce ze všech evropských zemí.

„Domníváme se, že tato situace bude nejpodobnější té, co nastane ve Spojených státech,“ přiznal Pence. Zhruba devadesát procent všech amerických států již zaujalo bezpečnostní opatření v podobě zákazů volného vycházení a dalších restrikcí.

Vývoj onemocnění v jednotlivých státech lze sledovat zde.

Ve čtvrtek v sedm večer SELČ překročil počet obětí nemoci Covid-19 ve světě 51 000. Ukázala to statistika americké univerzity Johnse Hopkinse. Nejvíce obětí je v Itálii, kde podle čísel ze čtvrtečního večera nemoci podlehlo 13 915 nakažených, následuje Španělsko s 10 003 mrtvými, USA s 5373, Francie s 4032, Čína s 3318 a Írán 3160. Ze Velké Británii je 2921 mrtvých. Více než tisíc obětí je Nizozemsku a v Belgii, těsně pod touto hranicí zůstává Německo.

Podle expertů v Itálii šíření nového typu koronaviru vrcholí, i když na jasný trend v počtu nakažených si bude třeba ještě nějaký týden počkat.

Infikovaných přibývá také v České republice, momentálně jich je 3805, zemřelo jich 44 jich zemřelo a 67 se zotavilo. První tři případy byly na území Česka ohlášeny 1. března.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) postupně přijímala řadu opatření, aby omezila šíření koronaviru na území České republiky. Do odvolání byly uzavřeny všechny školy a 12. března byl vyhlášen 30denní nouzový stav. Zakázán byl provoz restauračních zařízení a obchodů (výjimku tvoří potraviny, lékárny či drogerie), 16. března byly, až na výjimky, uzavřeny hranice a o tři dny později byla vyhlášena povinnost nosit roušky zakrývající nos a ústa.

Koronavirus způsobuje nemoc Covid-19, která se v prosinci loňského roku začala šířit z Číny, a sice z chupejské metropole Wu-chanu. Mezi hlavní symptomy nemoci patří horečka a suchý kašel, ke kterému se později přidává dušnost. Infekce agresivně útočí na plíce a způsobuje jejich rozsáhlé a potenciálně i dlouhodobé poškození.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků